Herní IPS monitor se 144Hz a 1ms odezvou - takový je Acer Nitro XV272

Praktické zkušenosti.

Tento článek je placenou inzercí.

Do rukou, nebo chcete-li na stůl, se nám dostala zajímavá novinka z dílny populárního výrobce známého donedávna primárně na poli notebooků. Acer představil monitor Nitro XV272 a jeho parametry v nás vyvolávali očekávání. Jaký tedy byl ve skutečnosti?

1

Balení, vybalení a konstrukce

Než se dostaneme k samotnému monitoru, musíme zmínit velmi promyšlené balení. Ostatně asi nejsme sami, kterým nevhodně zvolený systém dokáže vykreslit vrásky na čele. U Acer Nitro XV272 je vidět, že nad tímto bodem někdo přemýšlel. Vybalení monitoru je intuitivní, po přeříznutí lepicí pásky krabice už stačí jen odejmout jednu polystyrenovou výztuž a máte k dispozici vše, co potřebujete vč. jednotlivých částí monitoru i kabeláže.

Konstrukci monitoru tvoří samotný displej, štíhlá noha a kruhová základna. Velmi vítáme využití matného plastu vzhledem k neulpívajícím otiskům. Jako velké pozitivum hodnotíme snadné spojení všech tří prvků. Nohu monitoru připojíte jedním pohybem a její odejmutí pomocí bez šroubové západky také trvá jen několik jednotek sekund. Stabilitu monitoru dodává základna. Tu s nohou spojuje jediný šroub a na rozdíl od některých konkurenčních modelů jsou k dispozici také vodící kolíky, díky kterým najdete vhodnou pozici okamžitě.

Monitor lze libovolně výškově nastavit, otočit kolem své osy, naklopit či otočit displej až o 90 stupňů.

2

Specifikace a kvalita displeje v praxi

27palcový monitor Acer Nitro XV272 je osazen 8bitovým IPS panelem s Full HD rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Výrobce zvolil úzké rámečky, bohužel jak jsme zvyklí u jiných monitorů i zde je finálně zobrazený obraz od úzkých rámečků vzdálen cca 5mm na každé straně. Spodní hrana je vysoká 2cm a nepůsobí nijak rušivě ba naopak.

Z dalších parametrů je důležité zmínit obnovovací frekvenci 144 Hz a odezvu 1 ms, které se v kombinaci s IPS typem panelu stále moc nevidí.

3

Monitor jsme využívali vzhledem k aktuální zdravotní situaci velmi aktivně po dobu dvou týdnů a to jak pro práci, tak pro hraní. Jsem rádi, že můžeme konstatovat, že kvalita zobrazení odpovídá specifikacím. Kombinace IPS panelu s nadstandardními zabudovanými technologiemi, jako je obnovovací frekvence je super. Budeme se opakovat, ale rozdíl mezi 60 a 144 Hz je znatelný. Často a rádi v této souvislosti používáme citaci „jednou vyzkoušíš a už se nebudeš chtít vrátit zpět".

Speciální výhody monitoru

V dlouhém seznamu výhod modelu Acer Nitro XV272 je podpora AMD FreeSync a také speciality pro ochranu zraku uživatele. Konkrétně se jedná o FlickerLess eliminující blikání na pozadí, BlueLightShield redukující škodlivé modré světlo, Low Dimming snižující jas až na 10 % a ComfyView redukující odlesk od displeje.

4

Praktické zkušenosti s touto oblastí můžeme jen odhadovat hlavně tedy, co se týká péče o zrak, faktická nastavení jasu či redukce modrého světla funguje. Za zmínku stojí také integrovaná funkce Black Boost, která mění kontrast černé barvy, zatímco se snaží ponechávat ostatní barvy stejně saturované. Využití nachází v různých hrách, nám se jevilo nastavení vhodné ve hře PUBG, kdy jsme často v tmavých místech přehlédli soupeře. S funkcí Black Boost jsme nastavili úroveň tak, aby se to již nestalo.

Neoddiskutovatelnou obrazovou výhodou oproti konkurenčním modelům představuje integrovaná technologie DisplayHDR 400.

Z hlediska výbavy monitoru stojí za zmínku ještě dva 2 W reproduktory, jejich kvalita se nevymyká standardu.

Ovládání, menu a konektivita

Menu je přehledné a orientace v něm je i pro začátečníka snadná. Tento fakt podporuje i stále více populární využití joysticku na zadní straně monitoru a čtyři separátní tlačítka.

Monitor lze připojit pomocí Display Port 1.4, a dvou HMDI 2.0 konektorů. Dále je k dispozici USB 3.0 Hub s čtyřmi USB porty, USB-B datovým portem a audio výstup.

5

Stojí za to?

Na CZC.cz je monitor v této konfiguraci za necelých 8 tisíc korun. Pokud si vyfiltrujete jeho parametry, zjistíte, že je v době psaní článku jediný svého druhu. Z našeho pohledu se jedná o velmi zajímavou variantu. 27palcový IPS monitor, svými parametry (144Hz, 1ms) vhodný pro hraní počítačových her navíc s HDR, sRGB technologiemi podporující už tak kvalitní displej, můžeme za aktuální cenu s klidným svědomím doporučit.

K dispozici je také QHD 2560 x 1440 model Acer Nitro XV272U za necelých 10 tisíc Kč.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

RECENZE Bus Simulator 21

Jaké to je být řidičem autobusu?

Xboxová vydavatelská divize vábila na něco ohledně Fable, pak to smazala

Možná remastery starých dílů? Psalo se, že název Fable Anniversary už je obsazený.

- komentáře (0)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna