Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Báječný dokument o historii českého studia SCS Software a jeho růstu díky kamionům

Určitě si na něj tu hodinku najděte.

K příležitosti nedávných oslav 25. výročí pražského studia SCS Software si nechali vyrobit profesionální dokument o svých začátcích, nesmělých pokusech s předešlými simulátory (potápění se žraloky, lovecká hra) před kamiony, proražení na Steamu, ohromném růstu díky DLC i přátelské firemní kultuře. A jak vlastně dokázali dosáhnout 85 milionů prodaných her a DLC, 28 zásadních titulů a tuctu prvenství v hitparádě prodejnosti na Steamu, což by na naprosto okrajový žánr dříve nikdo netipoval.

Rozhodně doporučujeme si na něj těch 45 minut udělat, protože je obsahově i zpracováním nesmírně zajímavý a nechává nahlédnout za oponu vývoje Euro Truck Simulator 2 a American Truck Simulator leckdy až nečekaně upřímně. I tam lehce naznačí budoucí plány, že mohou přesunout svůj objekt zájmu vedle masivně multiplayerové hry i do Jižní Ameriky nebo do úplně jiného žánru.

Pavel Šebor (CEO), Petr Šebor a Martin Český ve videu přiznávají, jak firma leckdy přežila jen shodou okolností, jak se často obávali, že to budou muset zabalit (předělat German Truck Simulator a UK Simulator na autobusy) nebo jak postupně dospěli k metodě rozšiřování her za pomoci mnoha DLC, i ke spolehnutí se sami na sebe bez vydavatele za zády.

Vše doprovází interní záběry, kterak oznamují kolegům, že se za první den prodalo 50 tisíc kusů American Truck Simulator, což vygenerovalo tržby milion dolarů (dříve kamionovou hru z prostředí USA nesměli vypustit kvůli smluvním závazkům). Dále výpovědi různých zaměstnanců, kteří vysvětlují, čím se studio liší od ostatních a proč v něm rádi pracují. Nebo jak se teď na SCS obrací sami výrobci kamionů či pneumatik, protože přítomnost ve hře je pro ně skvělou reklamou, zatímco dříve to bylo spíš naopak. A jak dokonce sami dodávají vlastní grafické podklady pro co nejrealističtější přenos vozidel do hry.

Jasnou řečí hovoří i slova finančního ředitele ohledně pronájmu nových kancelářských budov Greenline u magistrály na Kačerově. Nejprve se prý báli, že 1700 metrů čtverečních pro jejich potřeby může být přehnaně moc, pak to zvětšili a později budou na 8000 čtverečních metrech, kam se vejde ještě více zaměstnanců než současné zhruba tři stovky.

Jak loni napsal Forbes, pro SCS bylo období koronavirového lockdownu velmi úspěšné - znamenalo rekordní rok s tržbami téměř 750 milionů korun, což dělalo meziročně skok o čtyřicet procent. „Tak dramatický růst jsme nikdy předtím nezažili,“ říká Šebor. „Je mi skoro stydno to říct tak naplno, ale vítězové covidu-19 jsou Netflix a my.“

Read this next