Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

ČTK dezinterpretuje o ukradení peněz z Xbox Live

Tisíce obětí v 35 zemích, tvrdí britský bulvár. Věřit?

Minulý týden jsme tu psali, jak Microsoft zvláštně kompenzuje za dříve nabouraný uživatelský účet na Xbox Live. Dnes si této kauzy všimla agentura ČTK, odkud se nejspíš dostane i do domácích mainstreamových médií a může být lehce dezinterpretována jako událost srovnatelná s hacknutím databáze PlayStation Network.

"Z účtů tisícovek uživatelů herní konzole Xbox společnosti Microsoft ve 35 zemích zcizili dosud neznámí hackeři miliony liber. Informoval o tom dnes na svých webových stránkách britský list The Telegraph. Britským uživatelům zmizelo z účtů Xbox Live v průměru 100 liber (2950 korun), někteří ale přišli o více než 200 liber," hlásí ČTK například na FinancniNoviny.cz a vyrábí z toho větší skandál, než ve skutečnosti je.

Předně je třeba zdůraznit, že vše původně vychází pouze z reportáže britského bulvárního deníku The Sun. A hlavně nejde o něco nového, The Sun se pouze přihlásil jeden postižený ze starší záležitosti, asi z října (časové zasazení deník nikde neuvádí), kterému hackeři postupně odčerpávali peníze z účtu a on si toho nevšiml.

Není přitom vůbec jasné, odkud The Sun vzal výše citované údaje o počtu obětí, o průměrné velikosti škody nebo počtu zemí, kterých se věc týká. Jedná se zjevně pouze o odhad bulváru, jenže ČTK to vydává za holý fakt. Microsoft pouze řekl, že vše vyšetřuje. Nedivili bychom se, pokud by se pouze redaktor The Sun podíval na počet zemí, kde Xbox Live funguje...

Jedinými dnešními novinkami v souvislosti s odcizením peněz z nabouraných uživatelských účtů na Xbox Live proto jsou: 1) útočníci odcizili 84 britských liber člověku jménem Paul Thompson (29) z Essexu, který tímto chce přes média varovat ostatní 2) k nabourání účtů dochází dle editora The Sun buď přes profesionálně vyhlížející stránky hackerů, které nabízejí "Microsoft body zdarma" a vyžadují vaše přihlašovací údaje/heslo, nebo přes pokusy o uhádnutí vašeho hesla na základě posílání zpráv snažících se zjistit více detailů o vaší osobě. 3) Microsoft podle The Sun odškodní uživatele jen tehdy, pokud sami prokáží, že někomu neprozradili své heslo k účtu na Xbox Live.

Update - český Microsoft poskytl oficiální vyjádření k této věci.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Related topics
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments