Skip to main content

Jak Microsoft kompenzuje za ukradené peníze z Xbox Live

Namísto vrácení 2000 Kč dal nevyžádané předplatné.

Jedním z postižených říjnovým hacknutím Xbox Live byl i Martin Čulák, správce domácí fanstránky MafiaGame.cz. Z jeho bankovního účtu, resp. kreditní karty provázané s jeho uživatelským účtem na Xbox Live, někdo 19. října odcizil přes 2000 Kč opakovaným nákupem bodů Microsoft Points pro přídavky ke hře FIFA 12, kterou ani nevlastní.

Kontaktování podpory Microsoftu prý vyústilo jednak ve slib, že jím nerealizované nákupy stornují a peníze mu vrátí, i v odstavení jeho (placeného Gold) účtu na Xbox Live na dobu jednoho měsíce (kvůli čemuž mimochodem nemohl hrát multiplayer Battlefieldu 3). Tento týden se mu oddělení podpory zákazníků ozvalo zpět:

"Microsoft celou záležitost vyšetřil, to ano, ale závěry, které vyvodil, jdou úplně mimo veškeré moje chápání. Z částky 2 325,- Kč, která zmizela z mého účtu, mi vrátili směšných 325,- Kč a z původních 1 480 MS pointů mi jich zpátky poslali 400. WTF. Poslání dvou kódů na měsíční předplatné XBL Gold zdarma pak vyznělo úplně lacině. Milý Microsofte, klidně jste si je mohli nechat, já chci své prachy," rozhořčeně napsal Martin Čulák v popisu celého příběhu na svém blogu.

Mimojiné tam varuje, že ze svého opětovně aktivovaného Xbox Live profilu nyní nemůže odstranit možnost platby kartou, aby se celá záležitost nemohla opakovat, protože to systém neumožňuje. Podobně jako on dopadla kvůli říjnovému nabourání řada dalších lidí ze světa používajících Xbox Live či PlayStation Network, ale není známo, jak skončilo odškodnění v jejich případě.

"Každopádně je to očividně problém Microsoftu, Sony a EA, takže nevidím důvod, proč bych za něj měl platit a chci od Microsoftu, tedy subjektu, který přijal mou platbu, peníze zpátky. Budu se za ně rvát všemi silami," řekl Čulák, který se však kvůli 2 tisícům korun soudit nebude.

Eurogamer požádal český Microsoft o vysvětlení tohoto zvláštního postupu při refundaci zákazníka, k němuž došlo paradoxně zrovna v období oslav desetiletého výročí Xboxu a po nedávném hacknutí Steamu hrozí to samé i jeho uživatelům.

Read this next