Skip to main content

RECENZE FIFA World Cup Brazil 2014

Vyhraje Španělsko. Nebo Brazílie. Viděl jsem to!

Electronic Arts dokážou překvapit. Oficiální videohru pro velké fotbalové svátky připravují, a licenci FIFA drží už víc jak 15 let. Všechno začala FIFA 98. Jsou ale nevyzpytatelní a pokaždé to pojmou úplně jinak. Není tomu zas tak dávno, co jsem tleskal povedenému FIFA World Cup: Germany 2006. Objevil se tenkrát zcela nečekaně v „next-gen verzi", pro novotou vonící Xbox 360, a kromě nového enginu (a efektního vizuálu) lehce šokoval množstvím obsahu. To nebyl jen obvyklý „přídavek" a bonus pro podzimní FIFA 06. Naproti tomu na nedávný trapas, v podobě EURO 2012 (recenze), bych nejraději zapomněl. Pouhý DLC přílepek a ještě neúplný, to snad nemohli EA Sports myslet vážně? Inu s EA je to jako na houpačce a nikdy nevíte, s čím se vytasí příště. Důkazem budiž aktuální FIFA World Cup Brazil 2014.

Tentokrát máme co dočinění s plnohodnotným titulem, prodávaným za plnou cenu, nicméně brazilské rytmy zazní pouze z konzolí Xbox 360 a PlayStation 3. PC verze se nekoná a na X1/PS4 tuplem zapomeňte. Jako by hra nebyla dost kontroverzní už sama o sobě, EA tomu pomohli ještě vydáním na pouhé dvě staré konzole (důvody v preview). A jak to vidí fanoušci a hráči? Zachytili jsme rozhovor pesimisty s optimistou.

Pesimista: Já mám tyhle EURO a World Cup datáče už dávno prokouknutý. EA pokaždý jen přemalujou podzimní FIFA fotbálek, přidají nový soupisky, ofiko grafiku, fajn muziku..., a vydávají to za novou hru.

Optimista: A víš ty co, vlastně máš pravdu. Když to zestručním, základem je FIFA 14 (recenze), tedy ta z minulé generace, kterou vyšnořili a oblékli do kabátu Brazílie 2014. To co se děje přímo na hřišti, je FIFA 14 pomalu jak přes kopírák, to co se děje mimo hřiště je úplně nové a připravené speciálně pro Mistrovství světa. Jasně, tvůrci se kasají drobnými herními změnami, ale těch si všimnou skutečně jen matadoři. A hráči, kteří strávili s FIFA 14 desítky hodin. Zkazky o pozměněné práci s míčem, zvané World Class Response Dribbling, nebo také reaktivní driblink, znějí fajn, podobně jako povídání o zpřesněných přihrávkách.

Ale upřímně, i když se na tyhle novinky hráč zaměří, nemusí poznat rozdíl. Jednak je řeč o MS, kde to ti kluci opálení hrají trochu jinak a o dost lépe. Bez legrace, na finálový turnaj se kvalifikovala v převážné většině jen kvalitní mužstva a na hře je to rozhodně znát. Více kliček, kudrlinek, parádiček..., nemusí jít zrovna jen o Kanárky, nebo Španěly. Stejně tak změny v zahrávání pokutových kopů a pozměněné hlavičky. Ano, je to trochu jiné, je tady víc možností, ale vyprávět o revoluci se jistě nedá, natož hned vytahovat peněženku.

A to je přesně ono, proč bych měl hrát World Cup 2014, když si nemlich totéž můžu odehrát i ve FIFA 14, kterou drtím už přes půl roku? Navíc, hraju na PC, takže: přídavky od fanoušků, mody, patche..., jestli já tu Brazílii nakonec nebudu mít lepší?

To bych se divil. Spousta věcí se sice dá udělat i na koleně, ale vývojáři v Kanadě mají přece jen větší možnosti. Stačí si pustit první zápas a asi budeš koukat. Prezentace je úplně předělaná, sváteční a autenticky vymodelované oficiální stadiony jsou jen začátek. Tvůrci si teď více všímají dění v ochozech, ostatně tímhle směrem už nakročily next-gen verze. Takže po vzoru South Africa 2010 jsou tu divoce pomalovaní a vymódění diváci, s transparenty a nezbytnými doplňky. Zrovna tak režie přenosu je jiná, svatostánek je často zabírán z ptačího pohledu, kamera ze vzducholodi je v prostřihu co chvíli, v jednom kuse jsou tu záběry do hlediště, na bláznící fanoušky, kamera přelétává nad tribunami, vzduchem poletují konfety a dojde i na pyrotechniku, atmosféra je vážně povedená.

Zánovní jsou i trenéři, byť tohle už EA Sports kdysi zkoušeli, ještě v Champions League. Ale vypadá dobře, když ve vypjatých momentech zápasu vidíš kouče, jak celý nervózní pochoduje před lavičkou, nebo se rozčiluje a udílí pokyny. Oficiální licence zapracovala i tady, někteří z lodivodů mají svou vlastní tvář a snad i specifické oblečení. Viděl jsem dokonce i Seppa Blattera, předával mi pohár. Potěší též záběry z náměstí a hlavních měst, té které země, na hloučky fandů shromážděných před obří obrazovkou. I tady jsou poznat specifická místa a památky, Francouzi křepčí v Paříži, u Vítězného oblouku, Angláni zase na Trafalgar Square. Prostě vše ve jménu zážitků a neobyčejné atmosféry.

OK, fajn. Viděl jsem pár videí a vypadá to samozřejmě pěkně. Na druhou stranu, je to jen pozlátko. Bez toho se obejdu. Co dalšího World Cup 2014 umí? Proč bych ho měl chtít?

Dobrá, nasadím těžký kalibr. Herní módy, spousta herních módů! Často i takových, které řadová podzimní FIFA nenabízí. A na to jsou modeři krátcí. 2014 FIFA World Cup Brazil má všechno, co by fanda fotbalu mohl od oficiální hry světového šampionátu chtít. Je tady kompletní kvalifikace a všechny národní týmy. Díky záložce Road to the FIFA World Cup je možno zopakovat si celé tažení do Ria, včetně zápasů přípravných a přáteláčků. Do kalendáře je dokonce zapracován i trénink, takže čas od času dojde taky na dril a pilování herních akcí. Když se hráči daří, pozná to pak na zlepšených atributech. Lze si i vybrat co se bude nacvičovat. Takže pokud týmu hapruje třeba obrana, zapřáhnou se beci, cvičí se odebírání míče, pokrývání prostoru...

Odhalovací trailer

Mimochodem kvalifikace se dá i komplet znovu rozlosovat, tudíž koho nudí autentické skupiny, nebo mu jen přijdou okoukané, udělá si vlastní mistrovství. A totéž samozřejmě platí pro turnaj samotný. V režimu 2014 FIFA World Cup je připraven přesně tak, jak se za pár týdnů odehraje. Ale není problém zamíchat osudím a nalosovat si skupiny podle svého, s účastníky jakými jen chcete. Při troše štěstí tak Česká republika klidně může hrát v Riu o pohár, zvlášť když se vyhne skupinám smrti, které jsou pro naše borce vždy tak smrtící. I když lepší los si ve skutečnosti přát nemohli. Mimochodem zajímavost, náš národní tým trénuje Josef Pešice. Veškeré dotazy směřujte do EA Canada. Nebo na trenéra Bílka, ale ten vám telefon asi nezvedne.

Hezký, tyhle kvalifikační cesty mám rád už od FIFA 98. Jo to byly časy. Ale jsem tady za pesimistu, takže: pořád mi to nestačí, pořád jen datáč, co tam máme dál?

Vypíchněme mód Captain Your Country. Pár let absentoval, takže optimismus stranou, tohle snad uvítají naprosto všichni. Příběhový režim o tom, že kapitánem národního týmu může být každý, je velmi populární a přes opětovně lehce pohádkové pojetí (prozradím za chvíli) budete jen těžko hledat důvod, proč si jej nezahrát. Netřeba asi připomínat, že tady se vše točí hlavně kolem jednotlivce - úřaduje tedy Be a Pro, při kterém je hřiště sledováno v podélné ose a kamera upírá zrak především na vás, možného kapitána. Hrát lze za vlastnoručně vytvořeného profíka, nebo za existujícího čutálistu, volba je čistě individuální.

Já si vybral tým České republiky a Tomáše Rosického, což se vzhledem ke scénáři ukázalo málem prorocké. Tentokrát jde totiž o návrat po zranění a celá zápletka se věnuje cestě na vrchol, při které je prvořadé dostat se nejprve pomalu zpátky do formy. Začátky v B týmu jsou krušné, první úspěchy a podpora fanoušků však potěší, stejně jako pozvánka trenéra do hlavního mužstva. Sběr bodíků a reputace je samozřejmostí, hra může pokračovat pouze když splníte daná kritéria. Pointa asi nikoho nepřekvapí, už vzhledem k samotnému názvu. Chce to jednoduše stát se lídrem, zářit a nakonec urvat kapitánskou pásku a snad i dotáhnout mančaft na mistrovství. Ale kvalifikace je dlouhá a soupeři vám nedají nic zadarmo, konečně reálný nároďák by mohl vyprávět.

Uznávám, tyhle speciální režimy byly vždycky ozdobou turnajových titulů. Ale všude čtu, jak je tahle hra našlapaná, takže pořád nemám dost a nejsem přesvědčen. Chci ještě víc.

A taky to dostaneš. O tréninku už řeč byla a nikoho asi nepřekvapí, že je řešený přes Skill Games. To jsou ty minihry, co už druhým rokem vládnou sérii FIFA. Však už to všichni znáte, do vlastního zápasu se vůbec nemusíte dostat, klidně můžete pár hodin vytuhnout jen u všemožných střeleckých a dovednostních her, kde se sestřelují terče, lahve s pitím, lepenkové krabice, zdolává se překážková dráha, slalom mezi kužely, nebo kde vás tvůrci naučí jak správně centrovat, odebírat soupeři míč a přihrávat si. Zábava a výuka v jednom, ani vám to nepřijde, tak dobře a vtipně je to provedeno.

Startovní trailer

Z bonusů stojí za zmínku i takzvaný Story of Qualifying. Kdo tipuje přepisování historie a vybrané kvalifikační zápasy, kde je úkolem hráče otočit (nebo naopak potvrdit) realitu, tipuje správně. Autoři i tentokrát zpracovali několik scénářů, vybrali několik něčím zajímavých, potažmo zlomových, utkání, do kterých vás následně hodí. Těch rozehraných partií je zhruba šedesát a jako obvykle, většinou se dostanete k ovladači právě ve chvíli, kdy se něco hodně pokazilo, nebo když je naopak potřeba pořádně zabrat, případně něco hasit. Prostě klasika, běží sedmdesátá minuta, prohráváme o dva góly, ale body nutně potřebujeme. Nebo: právě jsme inkasovali, stav je vyrovnaný a to v konečném účtování znamená konec všem nadějím. Dodám už jen, že česká stopa je tu znovu přítomna, jde o nějakou italskou patálii.

Navíc, EA Sports se dušují, že jen kvalifikací to nekončí a na důkaz běží už teď v menu hry časový odpočet. Vyhlíží pochopitelně začátek reálného turnaje a nadepsán je jako Story of the Finals. Premisa je zhruba taková, že již hodinu(!) po závěrečném hvizdu byste měli mít možnost stáhnout si scénář některého ze zápasů a podle tradice se pokusit napodobit právě skončenou bitvu z televizní obrazovky, či naopak přepsat dějiny a zařídit výhru toho druhého. A jelikož podobné výzvy fungovaly již v minulých ročnících série FIFA a k všeobecné spokojenosti pracuje rovněž systém Matchday (aneb reálná forma hráčů a jakási míra pohody a nálady, kdy se na tým virtuální přenese rozpoložení týmu reálného), mohli bychom si brazilské mistrovství pěkně užít hned dvakrát. Když po televizním maratónu nastoupí ten herní.

Poslouchá se to dobře. Ale rozkaz zněl jasně! Nic mi není dobrý a s ničím nejsem spokojený. Všechno jednou dohraju a co? Jeden turnaj a pár nároďáků za plnou cenu?

Správně, nevypadávej z role. Ovšem já musím pokračovat na optimistické vlně, tahle hra se totiž vážně vyplatí. Jsou to dvě v jedné! Máš pravdu, že všechno jednou dohraješ. Ačkoliv stát se kapitánem je běh na dlouhou trať a kompletní kvalifikace, to je taky záležitost spíše měsíců. Jinak řečeno, jen tyhle dva módy můžeš hrát klidně celé léto. Vlastně budeš rád, pokud na začátku června budeš někde v polovině, než se dovalíš k televizi a začneš fandit. A právě v tuhle chvíli rozjede 2014 FIFA World Cup Brazil plán B. Jelikož se opětovně bude hrát online turnaj zároveň s tím reálným.

Nabídka multiplayeru je pestrá už teď, prakticky každý režim má svůj online ekvivalent, zase je to o souboji národů, kdy tabulky a žebříčky neustále prezentují jak na tom je která země a čí hráči jsou mistry virtuálního fotbalu. Takže bejvávalo! Před lety možná byly některé turnajové hry jen takové rychlokvašky a pravda, EURO 2012 je stále strašákem. Ale MS stálo v očích EA vždycky o dost výš a Brazílie 2014 budiž toho důkazem. Obsahově bohatší a vizuálně vypiplanější sváteční fotbal jsme tu zatím asi neměli. Mimochodem jeden turnaj a pár nároďáků? Týmů je něco málo přes dvě stě, hráčů víc jak sedm a půl tisíce, a mistrovských stadionů přesně dvanáct. Ty v režii EA Sports už stojí a jsou funkční, co by za to pořadatelé dali.

Takhle nějak to na slavném stadionu Maracana v brazilském Rio de Janeiru bude vypadat při zápasu domácího celku s 80 tisíci běsnícími diváky už za necelé dva měsíce!Watch on YouTube

Já to vzdávám. Já už tady vlastně vůbec nejsem. South Africa 2010 byla fajn. Až na vuvuzely. Na Germany 06 jsem tehdá koukal jako puk. Holt next-gen. A Brazílie je podle všeho stejně dobrá, když ne ještě o chlup lepší. Takže všechno super, ale proč to musí stát patnáct stovek?

Protože Electronic Arts. Asi si to mohou dovolit. A tím že míří na trochu jinou cílovku zdá se uhodili hřebíček na hlavičku. Opravdový fanda fotbalu do toho půjde, co na tom, že už má doma FIFA 14. Nerozhodní zůstanou nerozhodnými, budou trochu frflat a říkat, že to není fér. Písíčkáři ostrouhají, ale oni už jsou bohužel zvyklí. A tím, že hra existuje jen pro Xbox 360 a PS3, zasáhne s přehledem největší část trhu, ať se nám to líbí, nebo ne. EA Sports to navíc pojali zeširoka a přístupně (pestrá škála voleb, několik obtížností na výběr i možnost ovládat do celé „postaru" jen dvěma tlačítky), je tudíž docela možné, že obloudí i fandy, kteří žádnou konzoli nemají. A kteří si v euforii a jen kvůli mistrovství koupí oficiální hru rovnou i s konzolí, za pár peněz.

FIFA World Cup Brazil 2014 v angličtině pro PS3/X360 vyšla minulý pátek 18. dubna (vše o hře na EG zde).

koupit na Xzone.

Ostatně na lidovou notu hrají ve všech ohledech. Kdo by si nechtěl odehrát turnaj už měsíc předem? Kdo by nechtěl běhat v oficiálních dresech a kopat do turnajového míče Brazuca od Adidasu? Kdo by se nepokochal televizní grafikou, neprohlédl si všechny stadiony a neposlechl oficiální skladbu turnaje, We Are One od Pitbulla a Jennifer Lopez? Ve hře zazní i The World Is Ours od jakéhosi finalisty X-Factoru a zaposlouchat se lze také do dvou rádií, které živě reagují na turnajové dění. Tyhle lidi u nás ale nikdo nezná ;) a známí sporťáci, i jejich pořady, jsou lákadlem hlavně ve světě. Našinec tak ocení jen atraktivní soundtrack, plný nejen brazilských rytmů.

VERDIKT: FIFA World Cup Brazil 2014 se určitě zařadí k těm nejpovedenějším oficiálním hrám velkých turnajů. Sama o sobě si zaslouží nejméně osmičku a není divu, vždyť je to FIFA 14 ve svátečním kabátě. Což je však zároveň i její prokletí, přes bohatý obsah a atraktivní herní módy je to zkrátka jen „datadisk", téhle nálepky se v očích mnoha hráčů nezbaví asi nikdy. Zvlášť když za ni našinec nechá v obchodě hned patnáct stovek.

7 / 10

Read this next