Skip to main content

GLOSA: Krást se nemá, áno?

Martin Schovanec o stádiích, kterými si už hry prošly.

Na téma pirátství v herním byznyse a jak hodně se v něm krade, obvzlášť v našich končinách, už bylo napsáno na tisíce stran a je to ohraná píseň. Přesto a nebo možná právě proto mě zaujala debata, která se vede napříč vydavateli elektronických knih v ČR, kteří teprve teď s rozmachem čteček pořádně pociťují sílu internetu a bezplatného stahování jejich jinak bežně placených produktů. Např. zde vydavatelství Domino vysvětluje, že krást jejich knihy je špatné a kolik je stojí výroba peněz atd. Podobné vysvětlování a osvěta "Krást se nemá, áno", jsme zažili před lety u hudby, filmů i "našich" her. Dovolil bych si tak zaglosovat, jakými stádii uvažovaní si vydavatelé knih projdou, protože u těch herních to bylo úplně stejné.

Stádium "Hodný polda" - Ti lidé nevědí, že se dopouští něčeho nelegálního. Napíše se pár osvětových článků, že krást se nemá, že jinak naše vydavateství zkrachují a knih bude vycházet méně a budou dražší. A protože lidé nás mají rádi a chtějí, abychom vydělávali a mohli se tak rozvíjet, přestanou krást. Možná i trochu přitvrdíme a řekneme, že kdo stahuje je socka a okolí už ty neznalé nešťastníky napraví.

Stádium "Zlý polda" - Osvěta nepomohla, ti nevděčníci chtěli digitální verze, my jim je dali, stálo nás to mraky práce a peněz a oni stahují ještě více. Hodíme tam nějaké DRM a k tomu pár žalob na velké ryby. Možná se nám tam připlete i uhrovitý školák, který nechtěně sdílel pár teradat měsíčně a ubrečená matka nám po celém světě udělá špatné PR. Ale nedá se nic dělat, když se kácí les, lítají třísky! Děláme to pro budoucnost!

Stádium "Rezignace" - Přes 90% lidí za náš produkt nedá ani korunu, ale o to více se ozvou na naší technickou podporu či kritizují špatný překlad. Po žalobách na pár lidí jsme se okamžitě přesunuli do škatulky "Evil companies" vedle Microsoftu a lovců delfínů. Svět míří do záhuby. Všichni chtějí všechno zadarmo, nikdo nechce platit. Ještě to chvíli budem nějak pytlíkovat a až bude nejhůř, tak to zabalíme a ať si to lidi překládají a vydávají sami.

Stádium "Přizpůsobení" - 90% krade s ochranou i bez ní, slevy je nezajímají, protože žádná cena není menší než zadarmo, ale kupodivu je tu ještě těch 10%, jenž více kupuje, když tam není DRM, dostanou přidanou hodnotu a chová se k nim vydavatel fér. Zkusme se jim přizpůsobit a dělat produkty pro ty, kteří platí. Těch 90% buď brzy nebude mít co číst (hrát? ;-)) a nebo se budou muset svým vkusem přizpůsobit platící menšině. Možná najdeme časem nějaký model, jak dostat peníze i té "zbylé" většiny.

Martin Schovanec alias @schovanec je majitelem obchodu Xzone a provozovatelem českého EG. GLOSA je nový formát Eurogameru vycházející obvykle večer, s krátkými osobními názory autorů na aktuální události či poukazující na přehlížená nadčasová témata, které nutně nemusejí vyjadřovat postoj redakce.

Read this next