Skip to main content

GLOSA: První vyhrání v exkluzivitách z kapsy vyhání

O tajemství kouzla TitanFall a přehlížené Achillově patě Xboxů.

Karbanické pořekadlo lze vztáhnout na souboj mezi PS4 a Xbox One v tom nejdůležitějším: tedy ve hrách. Konzole od Microsoftu sice zvítězila v nabídce startovních exkluzivit (tři velké - Dead Rising 3, RYSE, Forza 5 vs. dvě velké - Killzone a Knack na PS4). Po většinu roku 2014 však bude mít docela závažný problém: absenci her coby lákadel pro zlomení nerozhodných zákazníků, po čem sáhnout.

Quantum Break ani Halo se nestíhnou dříve než příští Vánoce. Cloudové Fable Legends bude rádo za uvedení v roce 2015. Sunset Overdrive může dohonit léto, při vší úctě ale určitě nebude patřit mezi motivaci k pořízení určité konzole, což platí i pro březnové Kinect Sports Rivals. Časová exkluzivita Plants vs Zombies: Garden Warfare to v únoru nejspíš také nezachrání, ač začíná vypadat k světu.

Oproti tomu Sony bude začátkem 2014 výrazně těžit ze schování si dvou původně launchových first-party trháků - inFamous Second Son a DriveClub - na což nebude mít Xbox One pořádně čím odpovědět. Zbývá mu jediná naděje: vsadit úplně všechny karty na TitanFall. Vymýt nám mozek masivní kampaní, po které zapomeneme, že vlastně jde pouze klon Call of Duty s mechy a bez singlu. Není to sice exkluzivita v tom pravém slova smyslu kvůli paralelní existenci na X360 a PC, ale s tím se dá určitě něco provést (třeba ostatní verze odložit? I když Nvidia asi bude proti...).

Vzpomeňme si na tyto řádky, až se budeme během celé zimy podivovat, proč jsou titáni všude tak tlačeni, ač nejsou ničím extra výjimeční. Microsoft prostě nic jiného většího pro Xbox One hotového nemá a ještě ani dlouho mít nebude.

Můžete namítnout: Oproti stavu v roce 2013 na X360 skoro žádná změna, když jedinou velkou exkluzivitou bylo březnové Gears of War: Judgment (nepočítáme-li State of Decay po pár měsících i na PC). Někdy se až divím, že si v branži nikdo nevšímá, jak slabou nabídku velkých krabicovek X360 poslední dobou má, když se soustředí jen na premiéry stahovatelných XBLA hříček (ani bych se nedivil, kdyby to přímo souviselo s četnými odchody ředitelů herní divize Microsoftu). Na rozdíl od přehlíženého Wii U, které je často kritizováno za slabý lineup, přitom v reálu pro něj skoro každý měsíc vyšla zajímavá velká hra (nemluvě o PS3 s profláklými The Last of Us, Beyond či Gran Turismo 6). A příslib nějakých originálních TV seriálů na začátek 2014 asi majitele Xbox One nespasí.

GLOSA je nový formát Eurogameru vycházející pravidelně každý večer ve 22:00 s krátkými osobními názory autorů na aktuální události či k nadčasovým tématům, které nutně nemusejí vyjadřovat postoj redakce. Těšíme se na ohlasy na pilotní provoz během svátků.

Read this next