Skip to main content

Pojďme zachovat funkčnost starých her, vyzval xboxový boss

Přes emulaci.

Kauzy okolo nefunkčních serverů Denuvo nebo s několikadenní nedostupností aplikace Rockstar Launcher u GTA trilogie ukazují, jak moc to je potřebné.

Ke spolupráci všech subjektů v herní branži, aby se tak dosáhlo jednotného cíle, vyzval xboxový boss a viceprezident Microsoftu pro hraní, Phil Spencer.

Snaží se, aby se podařilo zachovat provozuschopnost starých her a ty tak mohly zůstat přístupné i pro mladší publikum. Naráží se tím na to, že řada starších titulů šlape jen na určité staré generaci konzole či hardwaru (softwaru), kvůli čemuž pak není možné je spustit na novějším zařízení.

"Měli bychom se poučit z toho, jak to funguje u filmů, televizních seriálů a hudby, aby se nezapomnělo na stará umělecká díla," uvedl pro Axios.

Spencer proto razí řešení, které zvolil i jeho Microsoft, a to softwarovou emulaci. Čili aby nový hardware emuloval funkce staršího zařízení či konzole, díky čemuž by dokázal spustit herní soubory klasik.

Problémem jsou však práva na staré tituly, obsaženou hudbu apod. Celé to souvisí s tím, že Microsoft oznámil, že nedávná várka 70 starých her, které rozjel přes emulaci, je patrně tou poslední, jelikož u jiných her naráží na řadu komplikací.

"Kdokoli by měl mít šanci koupit si kteroukoli hru, nebo vlastnit hru natrvalo a pokračovat v jejím hraní i v budoucnu. Proto bych si přál, aby celý herní průmysl spojil síly a legálně povolil emulaci a provoz starých spouštěcích souborů i na moderním hardware," prosí xboxový boss.

Read this next