If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Rozpačité vánoční výsledky herní divize Microsoftu

Dolu šly konzole i tržby ze software, ale kompenzuje to něco jiného.

Očividně není náhoda, že přesně den před konáním xboxového vysílání Developer Direct publikoval Microsoft fiskální výsledky své herní divize za Vánoce 2022. Cílem je, aby se na ně raději rychle zapomnělo, jakmile budeme za necelých čtyřiadvacet hodin ohromeni tím, co bombastického chystá na letošní rok (nemluvě o zatím jen spekulované akci Bethesdy na začátek března se Starfield, byť se neví, zda bude jen pro žurnalisty či i pro veřejnost).

Data jsou, řekněme, dost rozpačitá. Ale odráží se v nich, že na podzim prostě chyběla nějaká velká exkluzivita a rovněž bylo méně bestsellerů od třetích stran než ostatní roky.

Tržby z her celkově šly v Microsoftu meziročně dolu o 13 procent, xboxový herní obsah a služby spadly o 12 procent, klesl také odbyt vlastního i third-party software. V řeči čísel to znamená snížení výnosů o téměř pět miliard dolarů za čtvrtletí. Nejhorší tržby od fiskálního 2. čtvrtletí 2020.

Nejvíce alarmující ovšem je, že v období mezi říjnem až prosincem 2022 došlo k propadu xboxového hardware, tedy odbytu konzolí. To se přitom běžně děje až v pozdějších fázích životního cyklu konzolí, nikoli pouhé dva roky po startu. Navíc probíhaly různé slevy, promo akce a takový Xbox Series S šel sehnat velmi lacině, navíc konkurenční PS5 byla zdražená, přesto to bohužel nestačilo k nějakému růstu, což může souviset i s ekonomickou krizí a inflací, jak to vídáme rovněž u jiných výrobců her.

Není to ovšem nějaký šok vzhledem k reakci v podobě masovému propouštění v MS, tyto výsledky se dopředu předpovídaly.

CEO Satya Nadella ovšem v hovoru pro investory dokázal najít i pár drobných pozitiv: Před Vánocemi zaznamenali růst předplatitelů Game Pass (neupřesněno o kolik), růst streamovaných hodin a počtu aktivních uživatelů měsíčně (v daném čtvrtletí šlo o více než 120 milionu aktivních uživatelů za měsíc).

Takovou první vlaštovkou, aby se 2023 snad stal úspěšnější, je dnešní vydání Age of Empires II: Definitive Edition poprvé i pro konzole (na Xbox a Game Pass), viz aktuální startovní trailer:

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments