If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Rusko zvažuje, že by legalizovalo pirátský software

Reakce na sankce.

Po dalších a dalších sankcích vůči Rusku po jeho invazi na Ukrajinu musí tamní úřady a vláda řešit, jak nahradí různé aplikace či operační systémy pro počítače.

Microsoft a mnozí jiní významní hráči totiž avizovali odchod z tamního trhu.

Ruské ministerstvo pro ekonomický rozvoj proto vypracovalo plán, jak se se sankcemi případně vypořádat, a jedním z bodů je případná legalizace počítačového pirátství. Konkrétně se tam píše následující:

"Zrušili bychom trestní odpovědnost za použití nelicencovaného software v ruské federaci, pokud se držitel práv nachází v zemi, která podporovala sankce".

Jinými slovy, pokud tento nový zákon projde, znamenalo by to, že v Rusku by si kdokoli mohl stáhnout a používat pirátské programy či hry - pokud tedy pro to samé neexistuje odpovídající alternativa ruské výroby, což Kremlin preferuje, aby se zbavil závislosti na Západu. Nehrozily by za to žádné postihy ani pro ruské firmy, ani pro jednotlivce.

TorrentFreak zmiňuje, že by tyto změny platily, dokud budou v praxi aplikovány sankce vůči Rusku.

Rusko je známé tím, že tam je pirátský software hojně používán i dříve, dle některých průzkumů 91 procent lidí preferuje pirátské verze před těmi oficiálními. Problémem samozřejmě je, pokud nějaká aplikace vyžaduje připojení k internetu pro verifikaci či používá cloud, pak by nový zákon stejně nepomohl.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments