Skip to main content

Saints Row: The Third

Hodinku jsme hráli nejulítlejší akci roku.

Na této prezentaci na začátku Gamescomu u mě stáli všichni svatí, protože registrace do Kolína nějak nedorazila, mé jméno nikde nefigurovalo a jen přímluva druhé hostesky u té první, že se finální seznam účastníků mohl změnit, mě dostala do svatostánku THQ. Záhy jsem zjistil, že každé kolo bylo jen pro šestici vyvolených, naštěstí z mé skupinky dva nestihli začátek. A když pak dorazili později, už je do místnosti nepustili. Neubránil jsem se škodolibému úsměvu...

Nicméně to omezení na malý počet diváků mělo svůj dobrý význam, protože po krátkém úvodu mohl každý z nás hrát od začátku kampaně, jak je libo. Zhruba hodinku jsem tak strávil přímo ve hře, která běžela na xboxech. Prezentující na úvod předeslal, že kdyby měl něco ze hry obzvláště vyzdvihnout, tak by to byl jasný příklon k naprosté absurditě, černému humoru a takové úchylnosti celé hry. Však tím se "proslavil" už i první díl.

A trojka tomu všemu ještě nasazuje korunu, protože zdejší otevřená městská akce zobrazuje notnou dávku násilí snad ještě zvrácenější formou než jednička. Samozřejmě si svého panáka můžete velice široce přizpůsobit (a to nejen v úvodu hry). Chlapovi s dvoumetrovým zadkem a centimetrovými rameny přilepit obrovská prsa, dát mu síťované punčochy na nohy a třeba prasečí hlavu na krk. A navíc ho obarvit do křiklavě zlaté s fialovou, což je základní barva hry. Prostě vaše postava může vypadat fakt strašně.

Začal jsem hrát od úplného úvodu celé singleplayerové kampaně, který mě vhodil do okamžiku, kdy spolu se svým gangem hodláme vybrat banku. Jenže jsem jaksi netušíl, že po zvolání, že je to kur** přepadení, všichni pokladníci i uklízečky vytáhnou automaty! No jo, tady holt není nic takové, jak se zdá - všechno krapet absurdní a humorné. Nicméně pozdější SWAT policisty už kosím jako na běžícím pásu, o hutné přestřelky tu, zdá se, nebude nouze.

Zbraní u sebe můžete mít dost a libovolně je přepínat, dají se brát i po mrtvých nepřátelích, jež ostatně můžete dodělat speciálními útoky nablízko, kterých je několik desítek druhů. Jednoho uškrtíte, druhého nakopnete, třetímu omlátíte hlavu o podlahu a tak podobně. Později si lze rekrutovat ještě další členy gangu, skupovat nemovitosti ve městě a drtit ostatní gangy tak, abyste postupně ovládli celé město, což je hlavní záměr v kampani. Mimochodem, město nyní tvoří půl tuctu velkých ostrovů, hodně mi to připomíná podobné ostrovy z Crackdownu. Rozlohou je to zde také velmi podobné.

Hrát se to bude ale podobně co minulé díly, takže máte hlavní příběhové mise (těch má být přesně 47) a celou várku několika set vedlejších, s jejichž pomocí se sice neposouváte v kampani dále, ale lépe ovládnete celé město. Samozřejmě nechybí možnost kooperace, však speciálně pro ni si tvůrci nachystali stejný počet kooperativních misí, nicméně AI členů gangu působila docela schopně - sami toho dokážou dost postřílet i bez vaší pomoci.

Někdy pojedete ovšem zcela sami na vlastním písečku, což jsem si ověřil v jedné vedlejší misi, kdy jsem nasednul - a teď se podržte - v nehořlavém osinkovém skafandru hasičů na hořící čtyřkolku a musel jsem se bouráním do aut, která hned vybuchovala, dostat v omezeném čase přes určitý počet checkpointů. Všechny mise si svobodně volíte skrze přehlednou mapu s možností GPS navigace, u každé je prakticky vidět typ a náročnost, hra samotná obsahuje tři obtížnosti.

Potěšila mě možnost krytí, oceňuji ten velký výběr zbraní a hutnou atmosféru přestřelek, pouze jízda v autech mi přišla nepohodlná, s velkou prodlevou na vaše otáčení volantem. Objevil jsem i další zajímavé drobnosti, jako osmičku rádií v autech (lze i vypnout) a ze všech skladeb si můžete dokonce sestavit vlastní playlist napříč všemi rádii a poslouchat jen své oblíbené písničky. Podobně lze přímo ve hře pořizovat screenshoty, nicméně zatím není potvrzené, že se na ně podíváte i mimo prostředí hry v dashboardu nebo menu konzole.

Uzavřel bych to asi tím, že ten, kdo má Saints Row sérii rád a líbí se mu její černý humor a parodie na každém kroku, tak bude i s trojkou hodně spokojen a hodně se zasměje. Ty, kteří ale považují tuto hru jen za přívažek a nepovedenou kopii GTA, ani nová trojka na svatou víru v Saints Row neobrátí, o tom není pochyb. Nicméně z mého střízlivého pohledu to bude asi nejveselejší a nejulítlejší hra roku.

Saints Row The Third vyjde letos v listopadu pro PC, PS3 a X360 - více v preview.

Read this next