Skip to main content

Saints Row: The Third

Ještě bláznivější variace na GTA než dřív.

Vývojářské studio Volition si od vydání Saints Row 2 zřejmě srovnalo priority. Už se nijak netají ani netrápí tím, že jeho série otevřených městských akcí očividně vykrádá konkurenční GTA. Při tvorbě třetího dílu naopak hodlají zdůraznit to, co bylo sérii Saints Row vždy vlastní: tedy absolutně bláznivé, někdy dokonce nechutné a v každém případě nadsazené vtípky.

V roli hrdiny prvních dvou her se po boku své kamarádky Shaundi tentokrát budete muset rozkoukat v novém městě Steelport, kam přesedlal celý gaing 3rd Street Saints. Ve své někdejší baště Stilwateru si totiž nechali narůst takové ego, že se spolčili se zkorumpovanou korporací Ultor, začali prodávat vlastní trička, nachystali o sobě celovečerní film a přitom si stále mysleli, že jsou nedotknutelní. Když se pak Saints během jedné obyčejné vloupačky pokusili vybrat sejf banky, která patřila zlounovi Phillipu Lorenovi, poštvali proti sobě příliš těžkou váhu.

O jeden napínavý únos, přestřelku a bláznivou misi později se tedy ocitnete v novém městě. Orientovat se tu budete snadno, protože Volition celou metropoli designovali s ohledem na hráče: z každého kopečku vždy uvidíte na mrakodrapy v centru, abyste snadněji určili vlastní polohu na mapě vůči středu metropole, a ve městě bude několik snadno zapamatovatelných míst, hospod, či pomníků, podle nichž hravě najdete cestu.

Dalším zásadním vylepšením třetích Saints Row má být tlačítko LB, které už nebude plnit jen funkci sprintování, ale také zafunguje jako tzv. zkratka. Stačí ho zmáčknout v příhodnou chvíli a hra vás ušetří nějaké animace nebo procesu, který trvá několik vteřin a příliš často se opakuje. Například než byste zastavili jedoucí auto, otevřeli dveře, vyhodili řidiče na ulici a pak sednuli dovnitř, stisknutím LB jednoduše poskočíte dopředu a ocitnete se už rovnou za volantem. Totéž platí pro situaci, kdy jedoucí vůz dobíháte zezadu, rozbijete mu okénko, skočíte dovnitř a při tom řidiče vykopnete ven.

První obrázek ze hry

Dále je zásadní fakt, že granáty budou tentokrát namapované na vlastní tlačítko, takže je půjde házet i ve chvíli, kdy v ruce zrovna držíte jinou zbraň. Vaše zdraví se má v Saints Row 3 regenerovat podstatně rychleji než v předchozích dílech a díky novému enginu se prý auta budou deformovat realističtěji než dřív.

Zadání jednotlivých misí bude zřejmě mnohem bláznivější než dřív. Hned zkraje hry třeba společně se Shaundi vyskočíte z letadla a v průběhu celé mise budete padat deset kilometrů až k zemi. Ve vzduchu budete muset uhýbat tankům, autům a dalšímu odpadu, který neustále vypadává ze zadku letadla, tu a tam bude třeba připlachtit k některému gangsterovi a ukrást mu zbraň, pak se na vás letadlo obrátí, takže mu skočíte na nos jako v Just Cause a pokusíte se prostřílet zase dovnitř, načež se znovu pokusíte zachránit Shaundi.

Ostatně není to jediná mise, kterou v nových Saints Row zažijete ve vzduchu: jindy se zase ocitnete v kokpitu rozpadajícího se tanku, který společně s dalším tuctem tanků vypadl z nákladového prostoru nějakého obrovského letadla. Všechny tyhle tanky po sobě budou v průběhu "vzdušné" mise střílet jedna radost.

Artwork z obálky Game Informeru

Zní to moc přepískle? Možná, ale právě tahle nadsázka k sérii Saints Row od nepaměti patří. Ve městě Steelport se proto budete často setkávat s postavou jménem Nyteblayde, což je populární TV charakter ze seriálu a la Twilight - někdejší lovec upírů, ze kterého se na přání televizních producentů stal samotný upír. Abyste tohoto egoistického herce jednou vylákali a donutili ke spolupráci, budete se muset obléknout jako jeho úhlavní protivník z televizního seriálu.

Teď trochu faktických informací. Nové město mezi sebou mají rozdělené tři gangy: Morning Star podléhají přímo hlavnímu zlounovi Lorenovi a jsou to uhlazení frajírci v oblecích, kteří kouří drahé cigarety, vymýšlí ďábelské plány a po večerech si hrají s odstřelovačkami nebo kulomety. Naopak gang mexických Luchadores se většinou projíždí po jižní části města ve svých SUV, prodává drogy, hraje hazardní hry a při střetu se nebojí použít i ty nejtvrdší zbraně. Třetí gang Deckers jsou pak obyčejní programátoři, kteří na objednávku hackují banky nebo všelijak perou peníze.

V průběhu hry pak policisté vytvoří jednotku Special Tactical Anti-Gang, která půjde po krku všem třem znepřáteleným gangům a samozřejmě i vašim domovským Saints. Nebojte se, i vy budete mít po ruce pár přátel, například Zimose - nejstaršího pasáka ve městě, který dlouho spolupracoval s vaším nepřítelem Lorenem a proto vám teď rád poskytne nejrůznější informace či tipy do začátku.

Během hry dojde také na několik setkání a později soubojů s jednotlivými bossy, mezi něž se počítají Lorenovy soukromé sexy zabijačky Viola a Kiki, se slabostí pro čísla a výroční ekonomické zprávy. Utkat se budete muset i s Killbanem, růžovým bláznivým lídrem gangu Luchador, a jeho někdejším kamarádem Angelem de la Muerte, jenž se v nějaké části hry možná přidá na vaší stranu. A spoustu legrace si užijete také s Mattem Millerem, šéfem computerového gangu Deckers, který se prý ve skutečném životě chová stejně nemožně jako kterýkoliv troll z diskusních fór na internetu.

K sérii Saints Row tradičně patří i široký zbraňový arzenál a tentokrát vůbec poprvé si jednotlivé zbraně budete moci upgradovat. Na obyčejnou pušku i granátomet např. snadno připevníte hledáček z odstřelovačky a taková vylepšená zbraň vám pak už natrvalo zůstane v inventáři. Abychom neutíkali od legrace - každá zbraň má tentokrát mít zvláštní animaci pro případ, že se rozhodnete zamířit protivníkovi na genitálie.

A s čím že si konkrétně zastřílíte? Budou tu pistole, kulomety a pro boj na blízko třeba obrovitá gumová sexuální hračka, kterou můžete mlátit babičky na ulicích. Ještě zajímavěji zní možnost přivolat si letecký zásah tím, že dané místo označíte laserem. Podobně jako v sérii Call of Duty nebo v Modern Warfare si budete moci objednat i nálet bezpilotního amerického letadélka Predator. V takovou chvíli se perspektiva změní na klasický top-down pohled jako z akčních RTS a vy jednoduše vybombardujete všechno, co uvidíte.

Extra kopec zábavy slibuje i nová RC zbraň, jíž budete moci nahackovat každé auto a v pozdější fázi hry dokonce i letadlo nebo tank. Jakmile hack provedete, kýžené vozidlo se vám dostane pod kontrolu, jako byste seděli vevnitř, což otevře prostor nejrůznějším druhům útoků. Co takhle podminovat celý kamion a narazit s ním přímo do nepřátelského tábora? Anebo jenom s nějakým autem nabourat policejní fáro a pak se chlámat, když poldové zabásnou nebohého řidiče za volantem?

Saints Row 3: The Third vyjdou koncem roku pro PC, Xbox 360 a PlayStation 3.

Read this next