Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Šéf xboxového marketingu nasdílel odhad 14 milionu prodaných kusů Xbox Series

Kontroverzní případ ze všech úhlů...

Očividně se to v něm musí dost prát. Na jednu stranu tady je dlouhé roky platná interní politika Microsoftu nezveřejňovat přesný odbyt konzolí Xbox, aby nemohl být přímo srovnáván s PlayStation 4 a 5, což by většinou nemuselo vypadat navenek dobře (a dostal by asi přívlastek, že je až tím druhým v řadě - méně žádanou konzolí).

Na stranu druhou byly poslední měsíce pro Xbox Series úspěšné, zejména díky závozu více kusů na pulty (i kvůli těžší sehnatelnosti PS5 a existenci levnějšího modelu Xbox Series S). Takže by se strašně rád pochlubil, jak se jim daří, když jsou od silného podzimu s Forza Horizon 5 a Halo Infinite stále na koni.

Generální manažer xboxového marketingu v Microsoftu, Aaron Greenberg, z této "šlamastiky" našel cestu, jak ji rozlousknout, aby dosáhl svého, aniž by něco porušil. Ale je to dost kontroverzní přístup...

Nasdílel na svém oficiálním Twitteru data od VGChartz, což se stalo snad poprvé. A přihodil k tomu děkovný komentář všem těm, kteří pomohli růstu a rychlé adopci Xboxu během této aktuální generace konzolí. Prý mají ještě hodně práce před sebou a doufá, že dostupnost konzolí se globálně časem zlepší:

Problém je v tom, že VGChartz je vždy pouze zasvěcený odhad, nikoli reálná čísla. Kdysi dávno tento server dokonce zveřejnil prodeje hry, která přitom ještě ve skutečnosti nevyšla (byla odložena, čehož si někdo nevšiml), čímž se znemožnil.

Později tam nastoupil nový šéfredaktor, který řadu věcí na serveru zlepšil, protože si dle svých slov uvědomoval, že neměli moc dobrou reputaci. Čerpají z dat od Famitsu, GfK, NPD a dalších, historických čísel, dostupnosti, těch pár málo zveřejněných dat, hitparád atd.

Ale když taková čísla nasdílí jeden z šéfů her v Microsoftu, tak to působí, že zřejmě budou pravdivá nebo aspoň blízko realitě. Nebo se mu to jen hodí do krámu?

VGChartz tedy tipují, že Xbox Series mohl za úvodních 17 měsíců na trhu prodat necelých 14 milionu konzolí, což by bylo o třetinu více, než kolik se za shodnou dobu prodalo Xbox 360 (9 milionu kusů).

Srovnat to s posledními oficiálními čísly od Sony ohledně PlayStation 5 to moc nelze, protože 14 milionů Xbox Series je ke konci března, zatímco 17,3 milionu PS5 byl údaj k 31. prosinci 2021, takže od té doby jistě o pár milionů vzrostl. Sony odhadovala zhruba 22 milionu kusů PS5 ke konci března 2022, ale zatím nevíme, jestli se to povedlo dosáhnout.

Suma sumárum, pokud je ten údaj VGChartz pravdivý, znamenalo by to, že odstup v kusech mezi Xbox Series a PlayStation 5 nemusí být zase tak velký, v čemž samozřejmě hraje roli dostupnost konzolí na trhu, existence Xbox Game Pass atd.

Read this next