If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Starfield, Gears of War, Indiana Jones a další xboxové exkluzivity nově i pro PlayStation 5?

Je to velmi pravděpodobné + vábení Microsoftu.

Nečekaný směr nabral Microsoft, který jako by snad chtěl odradit současné a budoucí zájemce o koupi Xboxu kvůli jeho lákavým exkluzivitám.

Podle zatím nepotvrzených spekulací má začít uplatňovat úplně novou politiku, v rámci níž přinese vlajkové xboxové exkluzivity z vlastní dílny i na konkureční konzoli PlayStation, což by byla radikální změna. Údajně to má být ohlášeno do konce února a podle dosavadních úniků i náznaků se vše jeví velmi pravděpodobně.

Na PS5 prý zavítají jak Starfield (někdy v době po vypuštění přídavku Shattered Space), tak starší série Gears of War, nebo Hi-Fi Rush (to má být první taková vlaštovka snad ještě v březnu 2024), nebo chystaný Indiana Jones and the Great Circle (prý s odstupem pár měsíců po letošních Vánocích na Xboxu a PC).

Mezi jiné konverze, o nichž se šeptá, jsou onlinovka Sea of Thieves, Microsoft Flight Simulator 2024 a příští střílečka od id Software (údajně DOOM Year Zero). Ostatními, méně často skloňovanými porty, údajně mají být Halo Infinite, Pentiment či Grounded.

Se vším vyrukoval nejprve anonymní zaměstnanec Zenimaxu v později smazaném tweetu, později to potvrdil redaktor Jez Corden z Windows Central, nebo spoluzakladatel XboxEra, John Clarke.

Microsoft údajně investoval další peníze do PS5 devkitů pro svá studia, aby se jim na portech lépe pracovalo. Uvnitř korporace měly probíhat vášnivé diskuse, jestli změnu strategie provést či nikoli. Mělo to mít své klady i zápory, ale nakonec měly vyhrát argumenty, že na stole leží další potenciální peníze (z verzí například Starfield pro PS5), tak proč je nesebrat, ačkoli ne všichni z vedení MS s tím jsou spokojeni.

Souvisí to prý i s tím, že šéfové korporace mají mít pocit, že se současnou strategií nevydělávají tolik peněz, kolik by teoreticky mohli. Pokud by získali tržby z PS5 verzí největších her za pomoci velké zákaznické základny PlayStation 5, pak by prý chtěli tyto peníze reinvestovat do dalšího růstu xboxového ekosystému. Zajímavé v tomto ohledu je, že Sarah Bond v roce 2021 na xboxové předvěčce uvedla, že Starfield je xboxovou exkluzivitou. Ale nic nemusí trvat věčně.

Olej do ohně posléze přilil přímo xboxový prezident Phil Spencer, který začal vábit na příští týden, tedy období okolo půlky února, kdy má dle jeho slov dojít k důležitému ohlášení ohledně budoucí vize Xboxu. Což má být dle insiderů právě ta nová politika s cílením vlastních exkluzivit (od studií Microsoftu) i na jiné platformy (včetně Switch), což ostatně už koncem loňského roku oficiálně zmínil finanční ředitel MS Tim Stuart.