If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

TÉMA: Ohlasy a dopady odstřižení Kinectu od Xbox One

Nejčastěji kladené otázky a odpovědi přehledně.

Včerejší oznámení nového modelu Xbox One bez Kinectu se stalo vděčnou studnicí témat pro novináře, kteří tuto zásadní událost podrobili pečlivé analýze ze všech možných úhlů. Zde si přehledně shrneme ty nejdůležitější ohlasy a dozvuky z pohledu běžných hráčů (vedle možnosti mít konzoli bez Kinectu o něco výkonnější).

Proč vlastně Microsoft vše oznámil už teď a ne až za měsíc na E3?

Jeho oficiální zdůvodnění je, že na E3 konferenci se chce soustředit jen na hry a že by tam na tyhle věci neměl čas. Škarohlídi ale tvrdí, že může jít o předcházení tento týden chystaného zveřejnění dubnových dat prodejnosti od auditora NPD, z nichž Xbox One v USA nemusí vyjít moc dobře. Tudíž pozornost se bude točit okolo těchto změn s Kinectem a Goldem, namísto srovnávání výsledků s PS4, které nevyzní moc pozitivně, což může být i případ května, než se projeví červnové změny.

Proč Microsoft přistoupil k změně původně prosazované strategie?

Mnozí z 80 milionů vlastníků Xbox 360 mu prý říkali, že přechod na Xbox One si nemohou za původní cenu dovolit, tak jim chtěl vyjít vstříc, aby konzoli vyměnili dříve, když bude od června cenově dostupnější.

Jak to podle Microsoftu ovlivní konkurenční boj s PS4?

Yusuf Mehdi pro VentureBeat nastínil jejich další taktiku pro válčení s PS4: "Teď, když je vstupní hranice pro pořízení Xbox One na stejné úrovni jako PlayStation 4, bude rozhodování zákazníků hlavně o celkové hodnotě, jakou dostanou. Věřím, že máme lepší nabídku her [než PS4], což uznává většina herních fanoušků, a bude se to týkat zejména letošních Vánoc. Až uvidíte naši E3 show, je vysoká šance, že na to budete mít stejný názor."

Oficiální video Microsoftu s oznámením změn.

Bude změna politiky nějak kompenzována raným majitelům Xbox One za vyšší cenu?

Ne, Microsoft sdělil Eurogameru, že každý musí počítat s běžnou praxí, kdy se nabídka elektroniky a zábavních produktů postupem času nějak vyvíjí a mění (čili majitelé X1 nebudou "odškodněni" jako ti s 3DS po jeho zlevnění s Ambassador programem Nintenda). MS ještě znovu zdůraznil, jak Kinect stále vnímá jako prémiový zážitek.

Kolik bude stát dokoupitelné příslušenství Kinect?

Podle Phila Spencera to má být méně než těch 100 dolarů, o něž se cena konzole oproti startu s tímto modelem snížila. Výrobní modely na Kinect k Xbox One jsou podle všeho někde na úrovni 75 dolarů. Dokoupitelná minulá generace Kinectu k Xbox 360 stála ale 150 dolarů.

Co na otočku říkají analytici?

Michael Pachter ve vyjádření pro Eurogamer tipuje, že by změna mohla zařídit navýšení prodejů Xbox One o 10 procent. Mnoho lidí prý dle něj nechápalo, proč potřebují Kinect, kteří nechtějí, a nehodlali zbytečně platit za něco, co nevyužijí. Pachter je rád, že Microsoft konečně vzal rozum do hrsti, když dal lidem možnost volby a stal se tak konkurenceschopným. Pachter přesto nečeká, že by tento krok MS dokázal zajistit rozdělení trhu se Sony půl na půl. IDC na rozdíl od něj věští, že díky zlevnění by se Xbox One mohl od roku 2015 stát konzolovou jedničkou v Severní Americe, tedy dříve, než se původně odhadovalo.

Analytik Piers Harding-Rolls z IHS Technology to celé interpretuje takhle: "Výrobce se rozhodl obětovat povinný Kinect, aby odboural rozdíl v ceně mezi dvěma konzolemi. Xbox One se nyní bude více profilovat jako herní mašinka, což Microsoftu může v úvodní fázi této generace konzolí jedině prospět." Sony podle něj tuto změnu očekávala, takže bude muset na E3 podniknout něco, aby si udržela svou pozici v odbytu konzolí.

Oba také poukázali na negativní stránku věci: že Microsoft bude mít těžkou úlohu ve správné komunikaci, aby lidé pochopili rozdíly mezi oběma modely, když dosud v reklamách apod. razil hlavně funkce Kinectu. Nebo že studia, která investovala do vývoje her výhradně pro Kinect, se teď ocitají ve složité pozici, když se jim nečekaně změnily podmínky. Do budoucna bude prý vznikat takových Kinect-exkluzivních her čím dál méně, když se z něj stalo jen volitelné příslušenství a není jistota, že ho lidé najdou u každé konzole (Harmonix tvořící Fantasia: Music Evolved je aspoň navenek ze změny nadšen a dodal, že všichni designéři na Kinect teď musejí odvádět ještě lepší výkony než předtím a přinést inovace, což oni už beztak dělají.

Které hry vám na konzoli bez Kinectu nebudou fungovat?

Z už vydaných her nerozchodíte na modelu bez senzoru tyto: Kinect Sports Rivals, Just Dance 2014, Xbox Fitness, Zumba Fitnes World Party, Fighter Within. Z těch chystaných se musí zapomenout zřejmě na Fantasia: Music Evolved a ještě neohlášené letošní Dance Central, které může na podzim fungovat jako motivace pro dokoupení si Kinectu separátně. Pak ještě existuje dlouhý seznam her, které Kinect podporují, ale nejsou na něm životně závislé a dají se normálně hrát jen s gamepadem, např. Battlefield 4, Dead Rising 3, Forza Motorsport 5, Thief, NFS: Rivals, Fable Legends, Ryse, Tomb Raider, Call of Duty: Ghosts a další.

Nové video z Fantasia: Music Evolved

Tagged With

Comments