Skip to main content

The Last Guardian opravdu existuje

Info o hratelnosti + video, obrázky.

Další Duke Nukem Forever, Daikatana či Half-Life 3. Tyto přezdívky měl vleklý rest Sony původně z PS3, než byl na loňské E3 znovuoznámen, ale v uplynulém roce o něm zase nebylo nic slyšet. Nicméně The Last Guardian (Alza.cz) přeci jen existuje, vyjde do konce letošního roku pro PS4 a redaktorům IGN/EDGE bylo dovoleno si ji na třičtvrtě hodinky vyzkoušet, z čehož pochází nové materiály okolo.

Watch on YouTube

Při řešení prostorových hádanek využije malý chlapec nový zrcadlový štít, s nímž může namířit paprsky na určité místo (skála, dřevěná zeď) a tím ho třeba zničit, aby se dalo dostat dál. Jindy mu v tom píchne roztomilý zvířecí pomocník Trico, ale rozhodně prý nemáte čekat, že vás bude poslouchat na slovo jako věrný pejsek. Tvůrci se domnívají, že takových her, kde kompletně ovládáte nějakou kreaturu, bylo až až, proto na to jdou jinak. Čím lepší vztah mezi chlapecem a zvířetem postupem hry bude, tím více bude naslouchat jeho pokynům. Trico také bude mít své nálady zobrazené změnou barvy: růžová třeba znamená opatrnost a naštvání.

Trico může navenek vypadat jako silná, neohrožená kreatura, ale i on má své slabiny. V jedné pasáži novinářského dema se třeba chlapec skočil svěžit do jezírka pod jeskyní, aby tam prozkoumal podvodní svět, avšak když se vynořil, myšo-kočko-pták zůstal zaseklý nahoře na hraně a odmítal ho následovat, protože se bál. Musíte prý počítat s tím, že vždy nebude dělat to, co si přejete - jeho role bude odlišná než v jiných titulech a to má být na vývoji právě nejnáročnější, i vás to bude neustále něčím překvapovat.

"Objem zdrojového kódu pro umělou inteligenci máme velmi rozsáhlý oproti ostatním hrám. Zvíře má totiž svá vlastní přání, takže to ovlivní každou akci, kterou chce vykonat, včetně její animace (která je mimochodem i pro chlapce ručně kreslená). Není to normální humanoidní postava," vysvětlil po ICO z PS2 uznávaný designér Fumito Ueda pro EDGE. Přiznal také, že při vleklém vývoji a různých obtíží pomalu ztrácel motivaci, ale pak se prý podíval na jiné hry, které se rovněž vlečou a to ho trochu uklidnilo.

Jak zdůraznilo IGN, The Last Guardian bude hodně o získávání důvěry mezi oběma a jejich interakcích. Ostatně není prý náhoda, že se úvod hry odehraje v jeskyni, aby nic nerozptylovalo od pozornosti na dva protagonisty. Když chlapec bude jako dospělý popisovat, co zažil nebo co vidí, poskytne vám tím nepřímou nápovědu, co máte provést dál. Nejprve Tricovi ležícímu v bolestech pomůže a teprve když se postaví na nohy, naplno si uvědomíte jeho velikost. Uvěřitelnosti a živosti přispěje, že se někdy poškrábe za uchem, jindy bude čmuchat nebo přiběhne, když mu přinesete jídlo a pomůžete mu vyléčit se.

Watch on YouTube

Read this next