Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Ukrajinská vláda vyzvala Microsoft a Sony k zastavení prodeje konzolí a odříznutí hráčů ze zemí agresorů

Další sankce pro Rusko?

Odříznutí Ruska od zbytku světa za neoprávněnou invazi na Ukrajinu by se možná mohlo promítnout i do herního průmyslu. Podobně, jako tomu je v případě filmů od WarnerBros, účasti sportovců na akcích či náhradních dílů pro letadla.

Ukrajinská vláda dnes oficiálně vyzvala Microsoft a Sony, aby obě korporace zvážily, jestli budou nadále působit v zemi agresora:

"Určitě víte, co se právě děje na Ukrajině. Rusko deklarovalo válku nejen Ukrajině, nýbrž celému civilizovanému světu. Pokud podporujete lidské hodnoty, měli byste opustit ruský trh!"

Ukrajinský ministr pro digitalizaci Mykhailo Fedorov by si přál nejen to, aby v Rusku přestaly být nabízeny herní konzole, ale také další kroky.

Například aby držitelé platforem dočasně zablokovali všechny ruské a běloruské uživatelské účty na PlayStation Network a Xbox Live, i aby se zastavila účast ruských a běloruských týmů a hráčů na progamingových turnajích.

"Představte si, že v roce jako 2022 dochází k tomu, že rakety zsasahují rezidentní čtvrti, školky a nemocnice v srdci Evropy. Věřím, že nás nejen vyslyšíte, ale také uděláte vše, co je ve vašich silách k ochraně Evropy před krvavou autoritářskou agresí," apeluje zástupce ukrajinské vlády a doufá, že i takové kroky by pak probudily ruskou veřejnost krmenou propagandou, že něco není v pořádku, aby se proaktivně zapojila do dění.

Fedorov také prosí firmy jako Riot Games, Electronic Arts či Wargaming, aby zavřely pobočky v Rusku, protože na globální technologické mapě světa prý není místo pro agresora. Moderní technologie je dle něj možná tou nejlepší možnou reakcí na tanky, rakety a útoky.

Microsoft se k tomu zatím nevyjádřil, Sony také ne, jen aktuálně poslala 2 miliony dolarů humanitární organizaci a později plánuje vše spojit s příspěvky svých zaměstnanců.

Read this next