If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Vítejte na novém Eurogameru

Přehled mnoha změn a nových prvků.

Vítejte na novém designu Eurogameru!

Když jsme koncem minulého roku začali přemýšlet o nové verzi webu, dali jsme si za cíl, aby se pokusil předběhnout překotnou rychlost pokroku na internetu. V roce 2011 totiž konzumujeme obsah na široké škále různých zařízení, díváme se stejnou měrou, jako čteme, a také požadujeme, aby ovládání webů bylo co nejpříjemnější. Chtěli jsme se vzhledově i co do funkcionality odlišit od ostatních herních webů, které poslední dobou působí nerozeznatelně jeden od druhého. Při zrodu jsme naplno využili synergie a zkušeností osobností z 11 poboček Eurogamer Network z celé Evropy - počínaje hlavními mozky v britském Brightonu, přes Lisabon, Barcelonu, Milán, Paříž, Prahu až po předměstí Norimberku, Utrecht, Kodaně až po Stockholm - což je unikum.

Tři verze webu a nový přehrávač videí i z iOS

Náš nový web existuje hned ve třech verzích: v HD, tabletové a mobilní. Základní HD verze je určena pro tu naše čtenáře, z nichž většina má rozlišení obrazovky vyšší než 1280 pixelů. Pokud máte menší monitor nebo třeba iPad, zvolte v přepínači naspod stránky k tomuto účelu optimalizovanou, odlehčenou tabletovou verzi. Kompletně předělaná je i verze pro mobily, na kterou jsme obzvlášt pyšní. Důležité je, že všechny verze jsou designově čisté, vzdušné a co do užívání identické. Mezi to se řadí i přehrávání videí přes nový HTML5 přehrávač, takže ten perfektní trailer z Battlefieldu 3 si nyní můžete přehrát i na iPhonu. Nebo ve zvětšeném okně přehrávače přímo v HD verzi webu. A už bez auto-play :)

Řazení obsahu podle popularity a zaškrtávacích filtrů

Hlavní stránka Eurogameru používá revoluční systém řazení obsahu podle popularity založený na našem unikátním algoritmu počítaném v reálném čase, jehož přínos asi naplno doceníte až časem. Principu fungování na základě čtenosti, počtu komentářů nebo třeba stáří článku jsme při vývoji a testování věnovali zdaleka nejvíce času. Stručně řečeno - o pořadí a umístění obsahu na hlavní stránce už nerozhodujeme my jako dříve, nýbrž vy, čtenáři Eurogameru svou aktivitou na webu. To nám připadá jako fér vodítko i pro ostatní, protože když něco zajímá tolik ostatních čtenářů, že to trůní vlevo nahoře, je velmi pravděpodobné, že to bude zajímat i vás!

Jinou novinkou nového designu Eurogameru jsou filtry pro snadné třídění obsahu v levém menu hlavní stránky. Už žádné separátní PC nebo konzolové odnože hlavní stránky - nyní si můžete intuitivním zaškrtnutím vybrat, které platformy, sekce nebo aktuální témata (E3, BF3, Blizzcon...) chcete číst, což se okamžitě projeví na obnoveném obsahu. A o nekonečném scrollování hlavní stránky a přehledném dělení obsahu podle dnů dole už řeč šla...?

Sociální prvky a notifikace

Sociálními sítěmi jsme se inspirovali i u nové funkce pro sledování her, které očekáváte. U článku např. o Mass Effect 3 stačí vlevo nahoře kliknout na "sledovat" a pak vám přijde na e-mail nebo přímo přes web notifikace vždy, když k této hře publikujeme nějaký nový obsah. Podobným způsobem lze sledovat projevy jiných uživatelů EG, prolinkovat svůj zdejší účet s Twitterem a být upozorněn na reakci na vás ve fóru, což dělejte přes @přezdívka jako při odpovědi někomu na Twitteru. Brzy se půjde přihlásit i přes váš účet na Facebooku. A zkuste třeba najet myší na něčí ikonku v diskusi...

Další novinky už jen stručně

O ostatních změnách v novém designu Eurogameru by se dalo psát ještě hoooodně dlouho. Máme teď licencované vyhledávání od Google (takže konečně něco najdete :), novou inzertní plochu Portrait coby takový obsahový speciál BF3 v pravém sloupci (mimochodem, formát teprve nedávno schválený americkou asociací pro reklamu), rozhraní dle hesla "méně někdy znamená více", lepší SEO, nové možnosti vkládání obrázků a videí do fóra, nový styl formátování recenzí s levým sloupcem pro doprovodné tabulky, ankety či základní info o hře hned na očích, kompletně předělané diskuse pod články (české znaky již fungují), nově řešené galerie pro komfortní prohlížení pouze těch nově přidaných screenshotů atd. atd.

Nyní rozpracovaná verze, se kterou bude ještě hodně práce

Jak sami vidíte, těch novinek je opravdu plno a na další určitě narazíte, až začnete nový web sami prozkoumávat. S tím úzce souvisí důležité upozornění, že vše je momentálně ve stavu BETA. I kvůli velikosti webu a nelehkému souběžnému spuštění v 11 zemích. Některé prvky zatím nefungují správně, zbývají dopřeložit, dotestovat nebo doupravit v některých prohlížečích, a proto vás v příštích dnech a týdnech prosíme o trpělivost. O většině chyb dobře víme a ani není potřeba je hlásit, řešíme je postupně podle priorit. Přesto nás zajímají vaše názory na celkový pocit z designu nebo na ty sekce, které jsou již téměř hotové - zejména na hlavní stránku s algoritmem, filtry, videopřehrávač, články či galerie. Vše se ještě může změnit, pokud se to v praxi neosvědčí nebo přijdete se zajímavými nápady.

Závěr

Věříme, že se vám nový design Eurogameru bude líbit. Pokud ho budete vnímat jako evoluci herních webů, pak splnil svůj účel na sto procent. A řada dalších novinek je na cestě...

Update - seznam oprav aplikovaných pár dnů po spuštění je společně se speciálním podcastem o novém webu zde.

Jan Doskočil, managing director, šéfeditor a novinkář Eurogamer.cz

P.S. tisková zpráva ke spuštění nového webu je k přečtení zde.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Related topics
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments