If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Arma Reforger už oficiálně a ihned k dispozici, zatím má smíšené uživatelské recenze

Trailer, tiskovka, obrázky, xboxová exkluzivita - větší placené demo potvrzeno.

Díky masivnímu úniku ze soboty byl moment překvapení pryč, přesto domácí studio Bohemia Interactive dokázalo (znovu) zaujmout, dlouhých devět let po Arma 3.

Jednak debutovým trailerem, který se navzdory podivně vybraným scénám na úvod později pořádně rozjede a z některých momentů spadne čelist, například když vojáci jedou na korbě po bojišti nebo při průchodu jednotek krásně zpracovaným lesem. Nemluvě o přítomnosti českého dabingu o nařízené evakuaci všech obyvatel ostrova či závěrečnému oddálení kamery od ostrova pro demonstraci jeho rozlohy.

Fajn je také okamžité vydání Arma Reforger na Steamu v rámci Early Access, kde má po úvodních pár hodinách téměř tisíc uživatelských recenzí a hodnocení "Smíšené" (odkaz). Očekává se, že hra tam bude přibližně po dobu jednoho roku, než se vyladí vše ohledně nové technologie a než umete cestičku pro plnohodnotné pokračování Arma 4. Někteří to nazývají větším placeným demem za 30 eur či 30 dolarů, i kvůli absenci singleplayerové kampaně.

Po ne úplně jednoznačných formulacích z marketingové prezentace je už teď také jasné, že tato vojenská simulace je konzolovou exkluzivitou Xbox Series (program Game Preview), podobně jako v případě předešlého Free-2-Play Vigor. O verzích pro PlayStation se v tiskové zprávě (citované v původním znění níže) nic neuvádí.

"Hra představuje dosavadní pokrok studia a možnosti nového enginu Enfusion. Arma Reforger je zároveň kreativní platforma, která hráčům nabídne zásadně přepracované nástroje pro moddování. Arma Reforger poskytne fanouškům možnost objevovat nové vlastnosti a možnosti enginu Enfusion a zároveň vývojářům z Bohemia Interactive předat cennou zpětnou vazbu pro pokračující vývoj Arma 4.

Arma Reforger čerpá z odkazu debutové hry Bohemia Interactive Arma: Cold War Assault a vrací hráče na ostrov Everon – do známého prostředí během osmdesátých let minulého století. Samotný terén, který je součástí fiktivního maldenského souostroví, byl od základu přetvořen a díky možnostem enginu Enfusion vylepšen o objekty jako jsou jezera, rybníky a tekoucí řeky. Mapa, která se rozprostírá na impozantní ploše 164 km2 obsahuje 51 km2 pevniny a hráčům nabízí nespočet zákoutí k prozkoumání. Everon je plný hustých lesů, kopců, hor, polí a idylických vesnic inspirovaných bývalým Československem.

Pokud jde o hratelný obsah, Arma Reforger přichází se dvěma herními režimy pro více hráčů. První z nich je Conflict – perzistentní souboj týmů o ovládnutí ostrova. Ten hráče motivuje k vzájemné spolupráci při obsazování strategických pozic nepřítele. Budováním základen a plněním úkolů mohou získat vyšší a vyšší hodnost. Na výběr jsou dvě primární frakce, americká nebo sovětská, a každá přichází s autentickými zbraněmi, vozidly a vybavením. K dispozici je také menší nezávislá strana s vlastním vybavením, kterou veteráni série Arma bezpečně rozpoznají z prvního dílu Cold War Crisiss.

Druhý herní režim je editor misí v reálném čase, známý jako Game Master. V tomto sandboxu se jeden nebo více hráčů ujímá role Game Mastera a vytváří dynamický zážitek pro ostatní hráče. Tento uživatelský přívětivý nástroj pro tvůrce misí navržený s ohledem na nováčky i dlouholeté hráče Arma tak zajišťuje vždy jedinečný herní zážitek. Tento režim je navíc kompatibilní s moddovaným obsahem od komunitních tvůrců.

Kromě toho poskytne Arma Reforger hráčům přístup k nové vlastní platformě pro sdílení uživatelského obsahu s názvem Workshop. Zde mohou být mody od PC hráčů snadno publikovány a sdíleny s ostatními hráči nejen na PC, ale i na Xboxu. Spolu s vydáním Arma Reforger se zájemcům dostane do ruky také balíček nástrojů pro tvorbu uživatelského obsahu s názvem Workbench. Ten poskytne komunitě stejné nástroje, které používají samotní vývojáři v Bohemia Interactive. Každý uživatel se základní znalostí skriptování v jazyce C# by měl být schopen přidat vlastní vzorce chování AI, zvukové a vizuální modely, textury nebo dokonce zcela nové herní mechaniky. Tvůrci mohou importovat své výtvory pomocí intuitivních pracovních postupů. Zájemci mohou díky sadě nástrojů Workbench detailně prozkoumat možnosti nového enginu Enfusion a naučit se nové postupy moddování s velkým předstihem před vydáním Arma 4.

Arma Reforger v současné době nemá žádné oficiální datum vydání verze 1.0. Hra opustí předběžný přístup, jakmile bude titul považován za kompletní. Přesto že interní vývojářské týmy přesouvají své zaměření směrem k vývoji Arma 4, Bohemia Interactive slibuje soustavnou podporu Arma Reforger".

Níže první oficiální obrázky, z nichž mnohé jsme už viděli v úniku:

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Arma Reforger

PC

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments