If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Namísto Arma 4 nejdříve Arma Reforger, poprvé i na konzole a s novým enginem

Unikly detaily i obrázky.

Únik bezprecedentního rozsahu potkal o víkendu české studio Bohemia Interactive, čímž se pokazil efekt jeho na úterý plánovaného oficiálního vysílání.

Nikoli pouhých pár obrázků a detailů, nýbrž rovnou celá osmdesátistránková (!) PDF prezentace pro marketingové partnery se objevila k downloadu pro kohokoli z řad veřejnosti na Redditu. Byla určena pouze k internímu použití pro spřátelené firmy, jimž vysvětluje, jak nakládat se značkou, logem, jak ji propagovat, na koho cílit apod., ale něco málo se z ní dozvídáme i o náplni.

Hlavním překvapením je, že nás před plnohodnotnou Arma 4 někdy v budoucnu čeká nejprve jakýsi předvoj - samostatná placená hra Arma Reforger. Má sloužit jako takový most před Arma 4 a jako zkouška zbrusu nové technologie Enfusion.

"Kvůli výzvám při přechodu na Enfusion, i externím a interním cílům s produktem, nebudeme schopni nabídnout Arma 4 v kompletní podobě hned v moment vydání, se všemi plánovanými vlastnostmi a mechanismy," omlouvá se dopředu Bohemka. Uvědomuje si prý, jak je komunita nedočkavá ohledně Arma 4 a nového enginu. Ten se poprvé pořádně otestuje právě v Reforger.

Na rozdíl od předešlých dílů série zavítá vedle PC i na konzole. Má představit hru novým hráčům, konzolově orientovanému publiku (PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series, Xbox One), prý s velmi silným důrazem na multiplayer. Otestuje nové technologie a designová rozhodnutí, aby se tak položily základy pro pozdější Arma 4, která bude pro konzole též.

Co by mohlo na část fanoušků působit jako dráždění hada bosou nohou, je zmínka, že Reforger "nabídne taktickou hloubku, ale zároveň bude přístupnější širšímu publiku, včetně toho na konzolích". Tvůrci jinak prý dobře chápou, "jak důležitá je jejich hardcore komunita hráčů a chtějí vůči ní zůstat odpovědní, jak jen to bude možné".

Reforger coby vojenská simulace bude zasazen do alternativního roku 1989 během Studené války, kdy hráči zažijí perzistentní vojenskou kariéru s bitvami za americkou či sovětskou armádu na fiktivním ostrově Everon. Ten ostatně nakousl už spoluzakladatel a šéf firmy Marek Španěl nedávném tweetu, víceméně potvrzujícím pravost tohoto úniku. Má být umístěn doprostřed Atlantiku, nedaleko ostrova Malden ze zbytku série, a mít rozlohu 52 čtverčních kilometrů.

Že to bude pouhý předvoj, tomu nasvědčuje výčet menšího obsahu Reforger: Počítá se s přítomností tří herních frakcí, jen šesti dopravních prostředků (s osmnácti různými variantami), patnácti zbraněmi, dvěma typu granátů a s třinácti dedikovanými rolemi na bojišti. Vše tohle dostanete neznámo kdy, ale prý "s odpovídající cenovkou", tzn. nebude to Free-2-Play, ačkoli základní monetizace v ní být má (placená DLC či mikrotransakce zde nebudou).

Vedle MP režimů (co-op i kompetitivní) tady bude editor scénářů Game Master, multiplatformní Workshop a plná podpora modifikací. To komunitě poskytne čas a nástroje, aby se vše naučila a případně přichystala nějaké mody hned na budoucí start Arma 4.

Bohemia Interactive jinak ujistili, že budou pokračovat ve spolupráci s Červeným křížem (viz charitativní DLC Laws of War pro Arma 3) a pokračovat v kultivaci vlastností hry, aby měla protiválečné a humanitární zaměření (očividná reakce na dění na Ukrajině) zahrnutím mezinárodních humanitárních pracovníků do misí.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Arma 3

PC

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments