MOJE TOP 5 ROKU: Agarwel Idiriz

Při vyškrtnutí remasterů převážně o adventurách.

MOJE TOP 5 ROKU je série rekapitulujících článků, ve kterých jednotliví kmenoví autoři českého Eurogameru už třetím rokem sestavují ryze osobní žebříček jejich nejoblíbenějších her, které měli možnost v uplynulých dvanácti měsících hrát nebo recenzovat (jiné hry, které nehráli, v osobním TOP 5 nesmí figurovat).

Volba nejlepších her byla menším oříškem. 2014 bylo prvním celým rokem ve znamení nových konzolí, což mělo nezanedbatelný vliv na kvalitu her. Většina buď působila uspěchaným dojmem, případně se jednalo o remastery starých her, které se distributor kvůli pár vylepšením snažil prodat jako úplně nové hry. Vzhledem k tomu, že tyto hry často kvalitou převyšovaly premiéry z aktuální konzolové generace, byla hlavní otázka, zda remastery do žebříčku započítat, aby se ze seznamu nestala přehlídka předělávek her roku 2013. Nakonec jsem se rozhodl, že je vynechám. Zamáčkl slzu, z prvního místa vyškrtl GTA 5 a rozhodl se dát prostor pouze opravdu novým hrám, které předtím nikde v horší kvalitě nevyšly. Jak to tedy dopadlo?

5) Sherlock Holmes: Crimes & Punishments

5

Dost možná i překvapení roku. Nenápadná hra, která je někde na pomezí mezi point and click adventurou a interaktivním filmem mě nadchla několika dobrými nápady. Jednak potěšilo, že se skládala z několika menších nezávislých případů (mohla klidně vyjít epizodickou formou), takže se ani jedno vyšetřování zbytečně netáhlo a děj nebyl uměle natahován. Ale hlavně se mi líbilo, jak byla ve hře zpracována dedukce pro identifikaci motivu a vraha. Hra v tomto ohledu dávala velikou volnost a nebyl problém usvědčit špatnou osobu, nebo správnou, ale ze špatného důvodu. Po této stránce se jednalo o výjimečnou adventuru, protože nestačilo zkoušením všeho na všechno postupovat příběhem a nechat si vše naservírovat přímo pod nos. Ale bylo třeba dávat pozor a o řešení jednotlivých případů přemýšlet. Recenze (8/10)

4) The Wolf Among Us

4

I když první epizoda vyšla již ve 2013, kvůli zbytku série vydané letos jsem se rozhodl zařadit tuto hru až mezi hry roku 2014. Kluci z Telltale prostě umí. I když se drží stále stejné osvědčené formulky hratelnosti (dá-li se tomu v případě těchto interaktivních filmů ještě říkat), díky krátké délce jednotlivých epizod se mi jejich styl ještě neomrzel. The Wolf Among Us se mi líbil víc než celé Walking Dead. Zejména větším důrazem na příběh s jasným cílem, ne jen pohledem na osobní rozvoj pár postav v příběhu, který nemá pořádně ani začátku, ani konce. Recenze (7/10)

3) South Park: The Stick of Truth

3

Po několika odkladech a kauze s cenzurou nebylo úplně jasné, jak South Park nakonec dopadne. Zda nepůjde jen o ždímačku na peníze těžící pouze ze značky. Nakonec se ale ukázalo, že tomu tak vůbec není a že všechny odklady a předělávky byly pro dobro věci. Toto JRPG ze světa South Parku přineslo tolik absurdního humoru, že se od něj nešlo odtrhnout. A to říkám jako člověk, který seriál nesleduje. Pro skalní fanoušky, kterým neuniknou ani narážky na originál, musí jít o herní nirvánu. Hra sice měla lehce stereotypní soubojový systém a s tím spojenou nulovou znovuhratelnost. Ale ten první průchod byl takový zápřach pro bránice, že ji do mého seznamu pěti nej her roku 2014 s čistým svědomím zařadím. Recenze (8/10)

2) LittleBigPlanet 3

2

Kdo mě zná, tomu musí být jasné, že v mém osobním žebříčku nemůže chybět série LittleBigPlanet. Sice již nepřekvapí novotou jako první díl a novinky nejsou tak zásadním skokem dopředu jako ve druhém dílu. Přesto se jedná o znatelný posun dopředu. A i když přiložená kampaň nadchne málokoho, s editorem si můžete užít desítky a desítky hodin zábavy. Ať již tvorbou nebo konzumací vytvořených levelů. Pro mě osobně tato hra není ani tak o pasivním hraní, nýbrž o stavění v editoru. Prostě taková virtuální stavebnice pro velké kluky. V tomto ohledu stále nemá konkurenci. Kdo hledá kvalitní plošinovku, bude zklamán. Kdo hledá kvalitní virtuální verzi stavebnice Merkur, bude nadšen. Recenze (8/10)

1) Dragon Age: Inquisition

1

Otevřeně přiznám, že tuto hru stále nemám dohranou. Po tom, jak si Bioware zkazilo reputaci koncem Mass Effectu a totálně odfláknutým Dragon Age 2 jsem již v jejich hry příliš nevěřil a před koupí čekal na více názorů (a taky se nemohl odtrhnout od GTA 5 :) Ale nyní jsem se ke hře dostal a po několika desítkách hodin mohu říci, že staré dobré Bioware je zpět. Sice vsadili na jistotu a dalo by se vytknout, že příběh jede podle stejné šablony jako starší hry. Nebo si postěžovat na pár chyb technického rázu. Celkově mě však hra totálně pohltila jako ještě žádná letošní a proto si ji již před dohráním troufám strčit na první místo. Recenze (9/10)

To je k mé TOP 5 za 2014 asi vše. Nyní nezbývá nic jiného, než se těšit na to, co nám přinese rok 2015, který zatím na první pohled nevypadá vůbec zle. Zdá se, že období laciných remaků by mohlo být za námi a že se snad konečně dočkáme pořádných her. Osobně doufám, že již konečně vyjde neustále odkládaný The Witness. Jsem velmi zvědav, co se vyklube z menších her Life is Strange a Everybody Gone to Rapture. Velmi se těším na Persona 5, pokud bude kvalitou alespoň trochu podobná čtyřce. Napjatě očekávám, co se vyklube z Heistů do GTA Online. A samozřejmě se nijak nebudu bránit velkým hrám jako Batman: Arkham Knigh, Uncharted 4, Just Cause 3 apod.

Související články: Moje TOP 5: Jiří Sládek, Agarwel Idiriz a jeho TOP 5 za rok 2013

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (6)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna