Skip to main content

RECENZE Sherlock Holmes: Zločin a trest

Povede vás intuice nebo nezvratitelné důkazy?

Pohledné trailery i slušný mumraj okolo nejnovějšího Sherlocka Holmese měly zřejmou příčinu. Ukrajinští Frogwares chytli svoji značku za pačesy a nastavili pro ni nový směr. Fandové adventur, nebojte se! Žánr se již v sedmé holmesovce od téhož studia nemění a nadále jde o rutinní, byť klávesami ovládanou adventuru. Přesto lze říct, že slavný detektiv vyměnil obstarožní kabát za nový z tvídu a naučil se novým věcem. I proto by byla škoda Zločin a trest v silné podzimní nabídce opomenout. Čím nás tak zaujal?

V minulých dílech jsme lovili Jacka Rozparovače, hráli si s Arsénem Lupinem nebo zápasili s kultu Cthulhu. Zločin a trest se však svojí civilností vrací k téměř deset let starému Příběhu stříbrné náušnice. Žádní sérioví vrazi, slavní hrdinové jiných románů či sci-fi prvky. Autoři vyměnili rozsáhlý případ za šest nezávislých povídek a dodali tak projektu spád i uvěřitelnost. Noční vražda v zapadlé uličce, přepadení ve šlechtickém panství nebo záhada mizejícího vlaku. Variabilita případů hraje Zločinu a trestu do karet. Jsou navíc dobře napsané a jejich náměty spolehlivě baví. Bodejť by taky ne. Minimálně tři z nich jsme četli v povídkových sbírkách od samotného Arthura Conana Doyla.

Už v předchozích dílech se vyskytovala jakási detektivní mapa, v níž se spojovaly důkazy a závěry k sobě. Vždy v ní ale existovalo jen jedno řešení, a pokud jste se domnívali, že vrahem je někdo jiný, hra vás prostě nepustila dál a museli jste začít sestavovat znovu. Tento fakt už neplatí. Každý příběh má hned několik konců a vy se tak poprvé v sérii o Sherlocku Holmesovi sami STÁVÁTE DETEKTIVEM! Ano, Zločin a trest vám umožní nejen označit libovolného z nabízených podezřelých jako vraha, ale i se rozhodnout, jak se k němu zachovat. Třikrát hurá! Přesně takové oživení série potřebovala.

Jak už jsme ujišťovali v úvodu, není třeba se přidané interaktivity bát. Autoři se rozhodně nekloní k žánru „napůl-filmu" typu The Walking Dead, nýbrž jen klasické adventuře takto přidali na šmrncu. Jádro hratelnosti se od minula v podstatě nezměnilo. Holmes a Watson se ve svém staromládeneckém bytě dozví o novém zločinu, vypraví se na místo, a vy v kůži známého génia pátráte po stopách. Ty se vám posléze ukládají do multifunkčního deníku a právě i do již zmíněné detektivní mapy, na jejímž základě vynášíte ortely. Většinu času tak ve hře zkoumáte stopy, všelijak otáčíte s trojrozměrnými předměty a pročítáte nalezené dokumenty. Prosté.

Žánroví fajnšmekři rozhodně nezůstanou ochuzeni o hádanky. A tak se všichni těšte na otevírání sejfů, zdolávání zámků, kejkle v Holmesově laboratoři nebo třeba netradiční způsob, kterak vyhrát souboj v páce. Na druhou stranu Zločin a trest je zřejmě nejjednodušší z Holmesů a ani méně zkušeným hráčům adventur nehrozí zákysy. Údaje v deníku vás navíc poměrně přesně navádějí a celá hra se těmito vlastnostmi dynamizuje a zrychluje. Zřejmě i proto se dialogy omezují pouze na několik vět, bez možnosti do nich hlouběji zasahovat. A bohužel ani funkce dedukcí na základě vizáže a oděvu není příliš povedená. Efektní ano, zábavná ne.

Tempu a modernějšímu pojetí příběhu Sherlocka Holmese odpovídají i další funkce. Mód soustředění využijete pro nalezení hůře viditelných stop, v případě potřeby si můžete v hlavě přehrát některé situace a scény. Zabaví i pročítání dopisů, mnohdy odkazující na již vyřešené případy, či Holmesova kostymérna a maskérna, hodící se ve chvílích, v nichž je potřeba býti inkognito. Zločin a trest je o poznání hravější a více využívá potenciálu značky než předchozí díly. A na rozdíl třeba od Odkazu Sherlocka Holmese v něm nehrozí nuda.

Sherlock Holmes: Zločin a trest (Crimes and Punishments) vydal pro PC s českými titulky a také pro PS4, PS3, X360 a X1 distributor Comgad za 799 Kč (speciální edice) až 1399 Kč.

koupit na Xzone.

Ohromnou službu hře dělá Unreal Engine 3. Pokud jste hráli minulé díly, jistě si vzpomínáte na strnulost, nedetailnost a vůbec nepříliš přesvědčivou grafiku. Se Zločinem a trestem si ale grafici vyhráli. Šarmantní jsou především detaily tváří a hra světla stínu. My jsme se zamilovali do lokací botanické zahrady, anglického venkova, ale i do úchvatného archeologického naleziště. Fanoušky Doylovek potěší i hezky vyvedený Scotland Yard s výslechovou místností, kanceláří Lestrada a pitevnou. Nedostatkem grafiky budiž její kulisovost. Lokace jsou sice krásné, avšak velmi strnulé, a jediné, co je oživuje, je fantastické ozvučení. No vážně. Skvělého kuňkání žab, drncajících kol drožky či bzučení hmyzu si všimnete i vy.

Osm set korun tak není za nejnovějšího Sherlocka Holmese sprostou sumou. Do cíle docupitáte za patnáct hodin a Comgad vám navíc tuto cestu ulehčí českými titulky. My jsme hráli review-verzi v angličtině a musíme podotknout, že některé delší texty či vybírání vhodných východisek čeština rozhodně zjednoduší.

VERDIKT: Energický Holmes! Šest kratších případů pomohlo tempu, interaktivní prvky zábavě a slušivý grafický engine senzační atmosféře. Frogwares změnili svůj styl a my jim za to tleskáme. Zločin a trest je ještě o stupínek lepší, než jejich dosavadní opus magnum s Jackem Rozpačovačem.

8 / 10

Read this next