Přijít to dříve než dva měsíce po vydání, kdy ještě rozruch kolem hry neopadl, byla by to neskutečná pecka. Takhle to je už "jen" zajímavé, i kvůli zbytečně dlouhé délce, málo odvážným nůžkám střihače s celkovou rozvláčností (pouze poslepovaných pár rozhovorů za sebe), chybějícímu hudebnímu podkresu, neuvedení data u starých záběrů a dalším neduhům, z nichž je patrné, že autoři nejsou profesionální dokumentaristé. Přesto by byla škoda ho minout, protože odkrývá některé nové informace.

Vyhlížený dokument domácího kanálu Vortex o dokončování Kingdom Come Deliverance (Alza.cz), kterému Warhorse poskytli přístup za oponu a svolili s natáčením i svačiny na kameru, má slabší úvodní polovinu. Spousta věcí řečených v přítomném čase totiž už teď neplatí (to o prodaných kusech či patchích je bez varování až skoro zavádějící), není z dnešního pohledu moc lákavá (interview s neznámými tvůrci) nebo jsme je viděli milionkrát v oficiálních deníčcích či videích (výroba dárků, launch párty, autogramiáda v JRC atd.).

Vynahrazuje to však silným zbytkem (pusťte si raději až od 20. minuty), kdy se do paměti vryje atmosféra zaznamenaných scén jako zvědavé zkoumání prvních verdiktů z recenzí ve světě na projektoru (vč. odpočtu GameStaru za technické chyby či Game Reactor 6/10, Martin Klíma pak u stolu působil nějak zkroušeně-?), typicky upřímné vyprávění Dana Vávry během řízení jeho osm let starého auta (kterak mu lidé na Mageu nepřáli už dávno a hatovali ho, aniž by byl ještě známou osobností, ještě před napsáním onoho článku o chybách Skyrimu a prezentování politických názorů apod.) nebo vysvětlení od PR manažera Tobiho, proč jim škodí předčasné zahájení prodeje (streamování neopatchované verze) a veksláci s podezřele levnými klíči.

Vávra mimojiné prozradil, že kvůli dolaďování hry nabrali zpoždění s dalším (ještě neohlášeným) projektem nebo že si záměrně vyplácí jen malý plat (jako obvykle zakladatelé startupů, než se začne dařit), takže v době vydání měl na účtě jen 6500 korun, což je podobné jako v době shánění investora ("vzali jsme si nejlepší svetr a vyčistili boty"), kdy prý žil z úspor z předešlé kariéry v 2K Czech. Paradoxem vedle toho je (přisprostlé) hovoření o shánění půl miliardy korun před kolegy na párty, což budou patrně původně zamýšlené náklady na tvorbu hry (Forbes uvedl třičtvrtě miliardy).

Dobré je i zjištění, jak vlastně probíhá vydání hry na Steamu (výrobce musí do okénka manuálně napsat "release my app", aby se předešlo nějakým omylům či překlepnutím) či kolik dnů trvá certifikace konzolových verzí u Sony a Microsoftu. Doznání, jak mělo Kingdom Come málo předobjednávek oproti třeba Divinity 2 a znervózňovalo to, než se vše náhle zlomilo (proč jsou interní meetingy v angličtině? Jinak na 10. příčku v žebříčku předobjednávek na Steamu stačilo 1500 kusů denně). Názor Martina Klímy, proč je lepší dostávat různé známky z celého hodnotícího spektra než jen samé sedmičky, a proč se dopředu domníval, že se hra ujme, když je v ní řada věcí dost nekonvenčních. Nebo jak byla drtivá většina týmu bez zkušeností, protože pro nějakých 70 z nich šlo o první zaměstnání po škole.

Reklama