Přijít to dříve než dva měsíce po vydání, kdy ještě rozruch kolem hry neopadl, byla by to neskutečná pecka. Takhle to je už "jen" zajímavé, i kvůli zbytečně dlouhé délce, málo odvážným nůžkám střihače s celkovou rozvláčností (pouze poslepovaných pár rozhovorů za sebe), chybějícímu hudebnímu podkresu, neuvedení data u starých záběrů a dalším neduhům, z nichž je patrné, že autoři nejsou profesionální dokumentaristé. Přesto by byla škoda ho minout, protože odkrývá některé nové informace.

Vyhlížený dokument domácího kanálu Vortex o dokončování Kingdom Come Deliverance (Alza.cz), kterému Warhorse poskytli přístup za oponu a svolili s natáčením i svačiny na kameru, má slabší úvodní polovinu. Spousta věcí řečených v přítomném čase totiž už teď neplatí (to o prodaných kusech či patchích je bez varování až skoro zavádějící), není z dnešního pohledu moc lákavá (interview s neznámými tvůrci) nebo jsme je viděli milionkrát v oficiálních deníčcích či videích (výroba dárků, launch párty, autogramiáda v JRC atd.).

Vynahrazuje to však silným zbytkem (pusťte si raději až od 20. minuty), kdy se do paměti vryje atmosféra zaznamenaných scén jako zvědavé zkoumání prvních verdiktů z recenzí ve světě na projektoru (vč. odpočtu GameStaru za technické chyby či Game Reactor 6/10, Martin Klíma pak u stolu působil nějak zkroušeně-?), typicky upřímné vyprávění Dana Vávry během řízení jeho osm let starého auta (kterak mu lidé na Mageu nepřáli už dávno a hatovali ho, aniž by byl ještě známou osobností, ještě před napsáním onoho článku o chybách Skyrimu a prezentování politických názorů apod.) nebo vysvětlení od PR manažera Tobiho, proč jim škodí předčasné zahájení prodeje (streamování neopatchované verze) a veksláci s podezřele levnými klíči.

Vávra mimojiné prozradil, že kvůli dolaďování hry nabrali zpoždění s dalším (ještě neohlášeným) projektem nebo že si záměrně vyplácí jen malý plat (jako obvykle zakladatelé startupů, než se začne dařit), takže v době vydání měl na účtě jen 6500 korun, což je podobné jako v době shánění investora ("vzali jsme si nejlepší svetr a vyčistili boty"), kdy prý žil z úspor z předešlé kariéry v 2K Czech. Paradoxem vedle toho je (přisprostlé) hovoření o shánění půl miliardy korun před kolegy na párty, což budou patrně původně zamýšlené náklady na tvorbu hry (Forbes uvedl třičtvrtě miliardy).

Dobré je i zjištění, jak vlastně probíhá vydání hry na Steamu (výrobce musí do okénka manuálně napsat "release my app", aby se předešlo nějakým omylům či překlepnutím) či kolik dnů trvá certifikace konzolových verzí u Sony a Microsoftu. Doznání, jak mělo Kingdom Come málo předobjednávek oproti třeba Divinity 2 a znervózňovalo to, než se vše náhle zlomilo (proč jsou interní meetingy v angličtině? Jinak na 10. příčku v žebříčku předobjednávek na Steamu stačilo 1500 kusů denně). Názor Martina Klímy, proč je lepší dostávat různé známky z celého hodnotícího spektra než jen samé sedmičky, a proč se dopředu domníval, že se hra ujme, když je v ní řada věcí dost nekonvenčních. Nebo jak byla drtivá většina týmu bez zkušeností, protože pro nějakých 70 z nich šlo o první zaměstnání po škole.

- komentáře (3)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna

Související obsah

RECENZE Kingdom Come DLC From the Ashes

Nešťastné načasování obnovy Přibyslavic.

Vzniká oficiální artbook ke Kingdom Come

250 stran nahlédne pod pokličku.

Hardwarový týdeník hráčů - 49/2018

Voda vs. vzduch. RTX 2060 na fotkách. Cross-play revoluce?

Poslední

Hardwarový týdeník hráčů - 49/2018

Voda vs. vzduch. RTX 2060 na fotkách. Cross-play revoluce?

Finální DayZ je tento víkend zdarma

Dejte hře po pěti letech znovu šanci?

Reklama