Skip to main content

LEGO Harry Potter

Označení "skákačka pro děti" zde není urážkou.

Herních Potterů už bylo hodně, avšak až na pátý díl série se nikdy nejednalo o žádné chutnější sousto. Ostatně není čemu se divit. Zvolit správný žánr a obtížnost pro látku tak komplexní a multigenerační, jako jsou právě příběhy z pera spisovatelky J. K. Rowlingové, není legrace a teprve Fénixův řád ukázal, že více než punc ryze dětské skákačky sluší obrýlenému čaroději dospělejší zpracování. Lego Harry Potter může na první pohled vypadat jako první z těchto variant. Označení skákačka pro děti však u něj neplatí jako urážka, nýbrž jako prostředek k šarmantní a kouzeln(ick)é hratelnosti.

Popisovat historii her Lego britské společnosti Travellers Tales je asi zbytečné, jen je zajímavé podotknout, že od jejich první lego hry na motivy Hvězdných válek uplynulo už dlouhých pět let. Osobně mám pocit, jako by Lego Harry Potter byl první doopravdy smysluplnou hrou tohoto jejich trendu a na rozdíl od Batmana nebo Indiana Jonese skutečně má co a komu nabídnout. Tentokrát se mapují čtyři roky a tedy i čtyři první díly studia Harryho Pottera a jeho přátel na škole čar a kouzel v Bradavicích a podávají se s netypickým humorem a nadhledem.

Na Mistrovství ve Famfrpálu se obejdeme i bez vuvuzel.

V prostředích vyvedených z kostiček stavebnice Lego zde tak postupně projdete prakticky všechny známé momenty z Kamene mudrců, Tajemné komnaty, Vězně z Azkabanu a Ohnivého poháru. Tvůrci vytvořili kompletní Bradavický hrad včetně pozemků, famfrpálového hřiště či Zapovězeného lesa. Asi nejlepší úroveň této nad poměry dlouhé hry je černobílý průchod deníkem Toma Raddlea ke konci druhého ročníku, ve kterém spolupracujete s mladým Lordem Voldemortem v odhalení Hagridova tajemství. Kreativity mají autoři zvláště v první polovině hry na rozdávání. Ve třetí části potěší krásně zpracovanou vesnicí Prasinky a ve čtvrtém kempováním při Mistrovství světa ve Famfrpálu.

Už z průchodu lokacemi se dá docela dobře zpozorovat, jak moc tvůrčí práce je ve hře ukryto a zároveň jaká lopota s ní asi musela být. Největší silou Lego Harry Potter: Year 1-4 je unikátně vyrovnaná herní náplň, která zdařile kombinuje všechny herní možnosti. Jako správná akční adventura se tak musel najít jakýsi kompromis mezi dvěma naprosto logickými protipóly – řešením hádanek a akční složkou, zde zastoupenou kouzelnickou hůlkou a jejími schopnostmi.

Pro úsporu lokací byla jedna použita z filmu Hartova válka.

Bez kouzlení se v Lego Harry Potter (překvapivě) neobejdete a s prvními kouzly se tak střetnete už v samotném úvodu vašeho pobytu v Bradavicích. Každá postava disponuje určitým množstvím svých kouzelnických schopností, které se postupem času samozřejmě navyšují. První hodiny profesora Kratiknota vás tak naučí tradiční vznášející kouzlo, Wingardium Leviosa, s nímž si postupně v lokacích užijete mnoho srandy. Dalšími nezbytnými čárami je například kouzlo proti rostlinám, kouzlo likvidující malé modré skřety, patron proti Mozkomorům, nebo ochrana proti protivným bubákům, bez nichž by byl postup hrou prakticky nemožný.

Na rozdíl třeba od Harryho Pottera & Princ dvojí krve, se zde prakticky nevyužívají bojová kouzla proti jiným kouzelníkům. Ty si můžete v rámci bonusů (které si blíže představíme později) nakoupit, ale pro průchod hrou jsou úplně zbytečná. Sadisti, těšící se na používání kouzla Mdloby na tebe a jiných, se tedy musí poohlédnout o hru dále.

V herních lokacích se dá mnoho věcí zničit a právě na tyto případy platí univerzální „střílecí“ kouzlo, kterým je možné pálit okolo a čekat, kolik bonusových „cvočků“ z rozbité věci vypadne. A jedná se právě o sbírání těchto malých stavebnicových součástek, na němž tvůrci postavili herní náplň. Jejich sbírání je sice nepovinné, ale v lokacích se jim téměř nedá vyhnout a jejich výsledný součet se vám poté počítá do úspěšnosti vaší mise. Stříbrné a zlaté cvočky se válejí všude možně, ale cvočky modré a fialové se vyskytují na obtížněji dostupných místech a jejich sbírání tedy představuje značnou výzvu.

Dokonalá hádanka: co vám nejvíce zvedne náladu? Dort nebo květina?

Vyjmenovaná kouzla jsou rovněž základními kameny úspěchu při řešení logických hádanek. Tradiční součástí Lego Harry Potter je spojování rozbitých částí nějakého předmětu do jednoho celku, které se provádí právě kouzlem Wingardium Leviosa. Pokud jsem však zmiňoval onu tolik zásadní kreativitu, pro logické hádanky platí přívlastek „kreativní“ asi ze všeho nejvíce.

Již první ohlasy o hře mluvily jako o vyvážené pro všechny herní generace. A tak tomu je skutečně i doopravdy. Pod infantilním designem slavné skandinávské stavebnice se skrývá hra s velmi širokým záběrem. Logické hádanky jsou tu nesmírně originální a zároveň vtipné tak, aby pobavily i nejmenší hráče. Velmi se mi třeba líbila spolupráce s oživlými obrazy na stěnách, které vám například, pokud na ně použijete kouzlo, vhodí do lokace potřebný předmět.