Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Rozhodnuto: Poprvé za dvě dekády vynechá Call of Duty příští rok, Activision to nepopřeli

Ústup prémiových her? + dva důvody.

Je to zatím v rovině spekulací, byť to pochází z velmi věrohodného zdroje, kterým je redaktor Jason Schreier z Bloombergu. Odvolává se na lidi, kteří jsou s plánem seznámeni.

Sluší se zmínit, že Bloomberg to samé přinesl už v lednu, tentokrát však už vše nazval hotovou věcí, nikoli pouze něčím, o čem se ve vedení pouze přemýšlí.

Poprvé za dvě dekády, kdy nový díl Call of Duty vycházel pravidelně rok co rok, má vynechat další pokračování plánované na 2023. Čili příští rok nový CoD údajně nespatříme, tato hra prý sklouzla až na podzim či Vánoce 2024.

Nemá to mít žádnou souvislost s Microsoftím odkoupením Activision Blizzard. Důvody jsou prý jiné dva: jednak šéfové firmy došli k závěru (po horších prodejích posledního Vanguard s meziročním poklesem o třetinu), že trh je každoročními hrami Call of Duty tak nějak předávkován, takže prý pomůže, pokud si série dá krátkou pauzu. Díky tomu tak jeden díl nebude v rámci odbytu a zájmu škodit tomu druhému (předešlému), který se objevil v moc blízké době.

A zadruhé jde o to, že studio Treyarch, které díl na 2023 chystá, prý bylo povoláno, aby prioritně pomohlo s Free-2-Play hrou Call of Duty: Warzone 2, která má být opět dojnou krávou výrobce (první detaily z poloviny února).

Analytici se shodují, že to, co může vypadat jako drobnost, může mít dalekosáhlý dopad na celý herní průmysl - že to bude značit další odklon od prémiových (placených) her k těm, které fungují na bázi živých služeb (či obchodním modelu F2P), něco jako Rainbow Six Siege, Destiny 2 a naposledy také Assassins Creed Valhalla, který je rovněž podporován obsahem a přídavky po dobu několika let (namísto přípravy dalšího velkého pokračování). Čili letošní díl Modern Warfare 2 od Infinity Ward bude mít také dlouhou životnost, aby se s ním "pokryl" podzim 2022, celý rok 2023 (kdy nedorazí další díl) a pak zhruba polovina 2024.

A co na to Activision Blizzard? SLovy svého mluvčího tuto šuškandu výslovně nepopřeli:

"Máme vzrušující lineup placených a F2P zážitků z rodiny Call of Duty na tento rok, příští rok i dále. Reporty o čemkoli jiném jsou nepřesné. Těšíme se, až se s vámi podělíme o detaily, až nastane ten pravý čas".

Read this next