Minulý týden létala éterem zpráva, jak málo měl tvůrce knižní předlohy dostat za práva na vytvoření hry. Od té doby to zúčastněný Adrian Chmielarz popřel a dozvěděli jsme se správnou výši částky.

Sebastian Zieliński, původní šéf CD Projekt Red, v následné facebookové diskusi odhalil, že Andrzej Sapkowski od firmy ve skutečnosti obdržel necelých 10 tisíc dolarů (dnešní kurz), čili v přepočtu 250 tisíc českých korun.

K platbě za licenci na první díl herního Zaklínače (Alza.cz) mělo dojít ve dvou splátkách (150 tisíc zlotých a 200 tisíc zlotých). První návrh smlouvy prý tehdy slavný spisovatel dokonce uraženě odmítl, protože CD Projekt zpackal jméno Geralta na "Gerald".

Předtím se dle výpovědi polského novináře mluvilo o částce 100 tisíc korun, tudíž na vyznění celé věci se nic nemění: na to, jaký bestseller a dlouhodobý kasovní trhák se ze značky The Witcher později zásluhou studia vyklubal, to je pořád směšně nízká částka.

Sapkowski se ovšem nyní může zahojit na spolupráci s Netflixem, kde už byl určitě poučen a řekl si jistě pro sebe o řádově vyšší částku než před mnoha lety.

Reklama