If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Batman: Arkham City

Co čeká Batmana tři roky po Arkham Asylum?

Je docela běžné, aby hrdinové v pokračováních ztráceli své nadpřirozené schopnosti nebo vybavení z původní hry. Naštěstí to ale není případ nadcházející third-person akce Batman: Arkham City, kterou hlavní hrdina Batman začne stejně po zuby ozbrojený jako na konci prvního dílu Arkham Asylum - navzdory tomu, že Arkham City se odehrává o celé tři roky později.

K radosti fanoušků se dějištěm hry tentokrát stane samotné město Gotham City, respektive jeho věžeňská čtvrť Arkham, kde ředitel Warden Hugo drží ty nejnebezpečnější vězně s relativně velkou mírou svobody. Ta největší esa si okamžitě rozdělila kontrolu nad jednotlivými sektory a z Arkham City se stalo takové malé mafiánské městečko - abyste si na něj rychleji zvykli, od samého začátku hry budete mít přístup do všech jeho částí.

S přitahovacím hákem v ruce, kryptografickým řadičovým obvodem, pařáty Bat Claw a na dálku ovládaným Batarangem v ruce má hrdina do začátku velmi slušné vybavení. Klíčové je naučit se používat větroň, kterým si Batman může přikrášlit každý skok a zásadně zvýšit svoji sílu dopadu pohybem Dive-Bomb. Věřte, že když na vás dole čeká tlupa rozvášněných vrahů, chcete mezi ně skočit připraveni a třeba jich několik srazit k zemi. Při delších skocích lze stejným manévrem rychle ztratit výšku a pak se zase obratem vyšvihnout zpět na nebe.

Přitahovací hák slouží k tomu, abyste se kvapně přitáhli k budově nebo kterémukoliv předmětu v herním světě - třeba i spodku helikoptéry. Co takhle si vyrazit na vyhlídkový let pod její kabinou a přitom si Batmanovým detektivním zrakem dobře prohlédnout, co se ve městě právě děje?

Užitečný je také kryptografický řadičový obvod, který nad Batmanem promítne malý holografický panel. S jeho pomocí může hrdina lokalizovat rádiové signály po celém městě a hacknout se i na šifrované kanály. Protože samotné město je zhruba pětkrát rozlehlejší než Arkham Asylum, podstatně víc času tentokrát strávíte i s detektivním módem - vlastně možná až trochu moc času.

I když jde o nedocenitelný způsob, jak hledat Riddlerovy skryté ukazatele, pátrat po uprchlých vězních nebo si zjišťovat pozice ozbrojených hlídek, alespoň v začátku hry se bez infračerveného vidění z detektivního módu téměř nehnete.

Místy to narušuje adrenalinové tempo hry, zvlášť když se Two-Face hned v první kapitole pokusí rozpustit Catwoman v nádrži s kyselinou a Joker málem vyhodí Batmana do povětří.

Ani v Arkham City nebudou chybět oblíbené easter eggy a legrácky: v jedné cele třeba najdete ukecaného Kalendářního mužíčka, který začne pištět něco o zločinu spácháném o svátku sv. Patrika. Když se do stejné cely skutečně vrátíte na sv. Patrika, mužíček vám začne vyprávět, co že ten den komu provedl.

A ještě jedna věc: zdá se, že komiksoví fanoušci a hardcore stoupenci Batmana mají z dosavadních preview buildů Arkham City mnohem lepší dojem než z prvního dílu Arkham Asylum. Jako by vývojáři z Rocksteady pochopili, že Batman musí úřadovat přímo ve svém městě - a jeho navrácením do přirozeného prostředí konečně chytli slinu. Těšíte se?

Batman: Arkham Asylum vyjde koncem října pro PC, Xbox 360 a PlayStation 3 - více o něm v loňském velkém preview.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Batman: Arkham City

PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC

Related topics
About the Author

Levis

Contributor

Comments