If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

DayZ s realistickými řekami a potoky

Úplná Šumava či Jizerky.

V čem byli domácí vývojáři vždy nesmírně šikovní, je uvěřitelnost a realističnost herního světa. Rebootované DayZ v tomto směru nebude žádnou výjimkou, vyplývá z čerstvé aktualizace oficiálního blogu. Samozřejmě to není na úrovni tech-dema Unity enginu, ale s ním to nejde přímo srovnávat, protože tohle brzy najdete ve skutečné vydané hře.

Senior designér map Adam Franců totiž nedávno vylepšil vodní toky v Černarusi. Vše, co vidíte na ukázkách okolo, je pouze pracovní, nedodělaná verze s interním updatem 0.63.

Komunita prý často volala po tom, aby prostředím skutečně tekla voda. Ve snaze Bohemia Interactive studia o vytvoření co nejvíce vtahujících světů v tomto směru učinili významný pokrok.

"Vodní toky jsou pro krajinu velmi důležité, protože (podobně jako železniční trať či silnice) pomohou v navigaci prostředím a můžete jít proti proudu či naopak s ním. Tak jako v reálném světě je běžné, že přijdete do údolí, kam vede aspoň jeden potok nebo tam je nějaká mokrá oblast."

Tvůrci jsou rádi, že éra starého rendereru a souvisejících omezení je za nimi, takže nyní mohou vylepšit vizuální stránku stojatých vod, jako jsou rybníky, i vyšperkovat hladinu či animace. V tuto chvíli mají v DayZ lesní potoky (úzké a mělké) a malé řeky (širší, ve větších údolích a mají název), které jako by vypadly z oka těm na Šumavě nebo v Jizerských horách.

Protože má herní plocha rozlohu 225 čtverečních kilometrů, museli zvolit implementaci, která je v takovém rozsahu proveditelná. Nejprve proto vytvoří vyhloubením terénu podloží pro potoky a řeky (lze tam sbírat kameny jako na pobřeží) a pak tam přidají simuaci proudu okolo překážek.

Důležité ovšem je, že proud ve hře fyzicky neexistuje, čili nemůžete upustit nějaký předmět a čekat, že ho najdete o pár stovek metrů jinde po proudu. Ani nedoufejte v možnost přesunovat se po určité části mapy na lodi. Většina vodních ploch se dá přebrodit, takže budete mokří, nechce-li se vám hledat most či kameny pro přeskočení.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments