Skip to main content

Dědictví jménem Knights of the Old Republic

V čem se od něj bude lišit Star Wars: The Old Republic?

Největší počítačová hra v historii Hvězdných válek je na spadnutí a protože si klade nejvyšší ambice, těžko se divit, že bývá nejčastěji srovnávána s konkurencí v žánru onlinovek. První článek seriálu na Eurogamer.cz se ale na Star Wars: The Old Republic podívá docela jinou optikou, a to sice očima hráčů, kteří před bezmála osmi lety lety propadli dvojici návykových sci-fi RPG Star Wars: Knights of the Old Republic. Mají vůbec s dnešní onlinovkou The Old Republic něco společného?

Dva sithští lordi z Knights of the Old Republic, Darth Revan a Darth Malak.

Vnějších podobností je mnoho: stejně jako první díl Knights of the Old Republic (dále jen KOTOR) je i onlinovka The Old Republic vyvíjená studiem BioWare a namísto klasického světa Hvězdných válek se odehrává v tzv. rozšířeném univerzu, galaxii řadově o 3500 let starší než je ta z filmové sextalogie.

Při tvorbě The Old Republic vývojáři zachovali i lehce stylizovaný, pro někoho až téměř komiksový (rozhodně víc nadnesený než realistický) vizuální styl právě z původních Knights of the Old Republic. Úplně se však zapomíná, že to byly to právě první dva díly KOTOR, v nichž si hráč poprvé mohl svobodně vybrat, zda se přidá na Světlou nebo Temnou stranu Síly, a posléze nést břemeno svého rozhodnutí.

V tehdejším čistě singleplayerovém titulu šlo o rozhodnutí méně podstatné než v celém online světě, kde podle BioWare strávíte několik let svého života, nicméně ani tak nešlo o málo. Vaše volba v KOTOR měla vliv na chování vedlejších postav, jež s vámi případně spolupracovaly či se vám naopak vyhnuly, dále se podepsala na rozehrání některých questů, jednotlivých skillech a pochopitelně finální scéně hry. V tomto ohledu bude The Old Republic více než právoplatným nástupcem série a spojenectví s jedním spektrem Síly je z těch rozhodnutí, která budou určovat průběh vašeho běžného dne.

V lodi jménem Ebon Hawk odletěl původní protagonista série Revan do neprobádaných končin galaxie.

Při bližším pohledu na jednotlivé světy se však kontinuita začíná ztrácet. Ano, The Old Republic se odehrává dost dávno na to, aby si autoři mohli volně nakládat se všemi drobnými reáliemi (postavy, planety) i zásadním rozložením sil celého vesmíru (počty Jediů a Sithů dosahují tisíců, Republika zažívá zlatý věk).

V příběhu původních Knights of the Old Republic ovšem figurovalo několik klíčových postav, které už v onlinovce zřejmě nic neřeknou. V kostce připomeňme, že zlý sithský lord Revan byl kdysi zrazen svým učedníkem Malakem, ztratil paměť a nakonec se přidal na stranu Republiky, odkud se Malakovi definitivně pomstil.

Říká se, že Revan pak zmizel do neznámých končin galaxie a nikdo už o něm neslyšel - tak zmizel protagonista původního KOTOR. Spousta hráčů samozřejmě žádala BioWare, aby se tuhle postavu pokusili oživit i v The Old Republic, zatím se to zdá spíš nereálné. Na druhou stranu: je jenom souhra okolností, že v těchto dnech vychází anglická kniha, mystifikující a rozvíjející Revanovy další možné osudy?

Nekompromisní bojový droid HK-47 patřil k nejoblíbenějším postavám z KOTOR.

Anebo jde jednoduše o připomenutí původního děje KOTOR, které tak nějak zapadá do plánu komiksových vydavatelství, jež chtějí v přístích letech vydávat hlavně příběhy zasazené do průběhu onlinovky The Old Republic? Faktem je, že také úhlavní Sith z příběhu The Old Republic, Darth Malgus, v jednom bodě své "kariéry" zamířil do neznámých končin galaxie.

Malgusův portrét nicméně na profil typického sithského lorda nesedí: tenhle "zloduch" měl ženu, k níž se choval uctivě, zaměstnával žoldáky a odmítal se účastnit mocenských politických her. Úplný protipól nečitelného Dartha Jaduse, mladšího, chladnokrevného sithského zabijáka, který operuje s vlastní sítí donašečů a zvědů, má politické ambice a vládne tvrdou rukou. To budou dva klíčoví hráči v The Old Republic.

Co říkáte na 18-minutové video z betatestu? A jak se liší vaše dojmy od těch našich pozitivních?

Na straně "těch hodných" se ani nemá smysl ptát, protože zatímco sithští lordové mohou žít stovky let, obyčejní lidé se ani v Hvězdných válkách takového požehnání nedočkají (Yodu a Jedie vyjímaje). A protože mezi KOTOR a The Old Republic údajně uběhlo tři sta let, smiřte se s tím, že Revanovu někdejší milenku Bastilu Shan ve hře asi nepotkáte, stejně jako věrého velitele Cartha Onasiho nebo mandalorianského válečníka Orda. Naopak šance, že někde narazíte na roboty HK-47 a T3-M4, jsou poměrně vysoké.

Rakghoulové jsou příšery, se kterými si na planetě Taris budete muset poradit v The Old Republic.

Seznam planet, na něž se podíváte v průběhu The Old Republic, je známý už nějaký ten pátek a figuruje na něm Alderaan nebo Corellia, o nichž byla řeč také v původních dvou dílech KOTOR. Na Coruscant jste se měli podívat až ve zrušeném třetím dílu a na Tatooine se kromě prvních Knights of the Old Republic odehrává prakticky všechno ze ságy Star Wars, takže ani tady nejde o nic výjimečného.

Pořád jsou tu ale tři další společné planety: Nar Shaddaa, kterou dobře znají třeba také hráči Jedi Knighta, a planety Korriban a Taris. Ty byly v počítačových hrách poprvé k vidění právě v Knights of the Old Republic a fakt, že se na nich dnes bude odehrávat velká část onlinovky, jen svědčí o jejich nápaditém ztvárnění v prvním KOTOR.

Korriban je dávným sídlem sithské akademie, ponuré, nehostinné místo, kde se lord Revan kdysi zapletl do politických hrátek důstojnice Yuthury Ban a kde o pět let později protagonista druhého dílu (přezdívaný Exile) hledal mistryni Lonnu Vash.

Taris při osudovém bombardování sithským lordem.

Svět známý jako Taris si své vytrpěl už v prvním díle, kdy byla tato překrásná, bažinatá planeta prakticky zdevastovaná orbitálním bombardováním z lodi Dartha Malaka. O tři sta let později ještě stále probíhá rekonstrukce, ale na planetě už existuje vesmírný přístav, vojenská základna i první domy.

Kolonizátoři Tarisu však v mezidobí objevili rakghouly, podivná monstra vzniklá z dávných sithských experimentů, jež ohrožují budoucnost celého projektu. Pokud by se Republice podařilo rekonstrukci planety dokončit, šlo by o významné (a hodně symbolické) vítězství a zároveň politické gesto. Můžete vzít jed na to, že kolem Tarisu se v The Old Republic bude dít hodně.

Na závěr je třeba podotknout ještě jednu věc. Knights of the Old Republic vyšlo v době, kdy se Lucasfilm intenzivně snažil znovunastartovat sérii Hvězdných válek malým skokem v čase a ve filmových Epizodách I-III začal vyprávět příběh Anakina Skywalkera, budoucího Dartha Vadera.

Sithská planeta Korriban bude v The Old Republic hrát klíčovou roli pro každého, kdo se přidá na Temnou stranu Síly.

Star Wars: The Old Republic vyjdou 21. prosince

koupit z Xzone

Zatímco hry inspirované filmovou Epizodou I (Phantom Menace bylo jen pro fanoušky, Racer se rychle okoukal) veskrze propadly, Knights of the Old Republic způsobilo mezi fanoušky her Star Wars malou revoluci. Poprvé po letech od Shadows of the Empire se ukázalo, že Hvězdné války nemusí věčně lpět na těch pár stejných planetách, postavách a zápletkách.

Byl to tedy především úspěch prvního dílu KOTOR a tedy famózní práce BioWare, díky níž se o nějaké onlinovce mohlo vůbec začít uvažovat. V době, kdy už má betaúčet v The Old Republic každý druhý, je dobré si takovou minulost občas připomenout. Však až v neprobádaných končinách galaxie někde narazíte na loď s jakýmsi Revanem, ještě rádi skočíte do hyperprostoru...

Eurogamer bude v příštích týdnech pokračovat ve speciálním obsahovém pokrytí s tématickými články o Hvězdných válkách či komentovanými videodojmy z hraní - zatím čtěte preview.

Read this next