If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Deus Ex s regionálním zámkem, ze zahraničí nebrat

Důvodem velikost DVD+Cenega o šedých dovozech.

Díky postřehu The Escapist či RockPaperShotgun vyplavala na povrch zajímavá novina o Deus Ex: Human Revolution, kterou se Square Enix (bývalý Eidos) příliš nechlubí (resp. selhal v komunikaci navenek), ale její neznalost by příští týden po vydání mohla způsobit kupu potíží i stížností.

PC verze hry bude regionálně uzamčena, takže na Steamu půjde aktivovat pouze krabicovka koupená v tom regionu, kam podle vaší IP adresy správně patříte. To v praxi zabraňuje hraní třetího Deus Ex zakoupeného z Velké Británie, protože aktivace této kopie na Steamu z počítače připojeného na internet v České republice nebude možná. Jedná se pouze o první aktivaci, poté už klidně notebook můžete vzít a odjet hrát třeba na opačnou stranu zeměkoule.

"Pokud vám hra nepůjde registrovat kvůli konfliktu regionů, prosíme, vraťte hru do obchodu. Square Enix nemůže poskytovat pomoc při náhradě nekompatibilních registračních kódů," uvádí výrobce v oficiálním FAQ. Aneb vedle DLC zdarma a češtiny na Xzone další důvod, proč Deus Ex kupovat u nás.

Vysvětlení od výrobce Deus Ex

Square Enix takto rozparcelovali Evropu na čtyři regiony a pro každou vytvořili odlišnou verzi hry: 1) anglická verze aktivovatelná jen z Velké Británie 2) anglická verze aktivovatelná ze zemí Evropské unie nebo zbytku světa (ale ne z Británie, Ruska a Polska), což bude i to v ČR prodávané balení 3) francouzsko-italsko-německo-španělská verze aktivovatelná z EU nebo zbytku světa (ale ne z Británie, Ruska a Polska) 4) rusko-polská verze aktivovatelná pouze z Ruska nebo Polska. Vše se týká pouze krabicového Deus Ex: Human Revolution, nikoli toho digitálně distribuovaného.

Důvod? "Kvůli omezení velikosti DVD musely být jazykové verze rozděleny do více verzí hry, protože na jeden disk by se všechny jazyky nevešly a BluRay se použít nedalo," vysvětluje výrobce v diskusním fóru. Nicméně pokud by někdo prahnul po hraní v jiném jazyce, může si ze Steamu svobodně dostáhnout daný jazykový balíček.

Toto regionální omezení už stihlo vyvolat velkou kontroverzi, jelikož o něm Square Enix pořádně neinformovali. Jejich reakce? "Ověření regionu běžně existuje již dlouho například u kreditních karet, takže u Deus Ex nejde o nic nového." Je zřejmé, že většina hněvu pochází od lidí, kteří kvůli kurzovým rozdílům nebo promo-akcím nakupují krabicové hry z jiných zemí, než kde trvale bydlí, aby tím ušetřili, s čímž mají tentokrát útrum. Pro jiné celá tato kontroverze může být výmluva, proč raději přejít na konzole. Nebo to po těch všech DRM a Online Passech vnímat jako další z překážek, kterou výrobci poslední dobou hází pod nohy majitelům originálek.

Cenega o šedých dovozech obecně

O stanovisko k problematice těchto tzv. šedých dovozů a proč vlastně někdy hry v zahraničí bývají levnější než u nás, s čím celá kauza úzce souvisí (ač to asi nikdo nepřizná), požádal Eurogamer distributora Deus Ex: Human Revolution, společnost Cenega Czech: "Je třeba rozlišovat dvě věci: šedý dovoz za účelem následného prodeje a „šedý" dovoz ze strany individuálního zákazníka, kterého k tomu motivovala určitá situace (např. že edice, kterou si chce koupit je již vyprodána). Jako individuální zákazník, který si občas také něco koupí v zahraničí z toho radost vůbec nemám, ale šedý dovoz obecně je pro lokální zastoupení problém," řekl nám šéf marketingu Chalid Himmat.

"Cenega se s tím vypořádala pro koncového zákazníka nejefektivnějším způsobem. Již koncem minulého roku jsme otevřeli jednání s většinou našich partnerů, u kterých se nám podařilo vyjednat nové podmínky tak, aby koncová cena v Česku a na Slovensku byla co nejbližší referenčnímu anglickému trhu. Pokud se nezaujatý pozorovatel nyní podívá, zjistí, že Cenega je prakticky nejlevnějším distributorem na trhu. Ceny konzolových novinek (PS3/X360) v doporučených cenách začínají již na 1.299,- Kč (například Mortal Kombat, F.E.A.R. 3 nebo RAGE), což znamená, že internetové prodejny se dostanou na 1.199,- Kč a to jsou již velmi konkurenceschopné ceny," dodává zástupce Cenegy.

TV reklama na Deus Ex: Human Revolution

A proč hry u nás nejsou ještě levnější? To by prý bylo téma na podstatně rozsáhlejší diskusi, která by nás zavedla především do historie herního průmyslu u nás. "Každopádně díky výše zmíněným změnám již pro nás šedý dovoz nepředstavuje tak zásadní problém, jako tomu bylo třeba před rokem. Ve finále na nich vydělal hlavně zákazník a tak by to mělo být," ukončil Chalid Himmat z Cenegy.

Update - téma nakupování her ze zahraničí, jak na to reaguje domácí herní trh a čím ho to ovlivňuje na blogu komentoval i manažer obchodu Xzone Martin Schovanec: "Stojí za zvážení, zda chceme, aby v ČR fungoval normální herní trh, s marketingem, distribucí, podporou lokálních časopisů, lokalizacemi, dárky ke hrám, technickou podporou, reklamacemi, půlnočními prodeji a budování vůbec povědomí o celém herním průmyslu. Nebo zda chceme být jen importní zemí, která přebere to, co zbude ve velkoobchodech po Angličanech a Němcích."

Update 2 - Eidos si to nakonec rozmyslel a od regionálního zámku odstoupil.

Deus Ex: Human Revolution pro PC, PS3 a X360 vyjde příští týden, 26. srpna - více v dojmech z rozehrání.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Deus Ex: Human Revolution

PS3, Xbox 360, PC, Mac

Related topics
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments