Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

EA potvrdili, že se rozešli s FIFA a udělají si vlastní fotbal EA Sports FC

Byli prý překážkou pro inovace.

Vedle oficiálního potvrzení, že končí třicet let trvající spolupráce Electronic Arts a FIFA, se nedávno objevil ještě velmi pikantní, neoficiální report na VGC, který který popisuje údajné důvody třaskavého rozchodu dvou gigantů. Přitom spolu v minulosti vytvořili jednu z nejvíce vynášejících hodnot zábavního průmyslu s mnohamiliardovými tržbami.

Šéf EA Andrew Wilson měl na interním setkání loni v listopadu sdělit kolegům, že licence od FIFA je překážkou pro budoucí ambice jejich fotbalové hry.

Jde totiž o to, že jejich dlouhodobá smlouva končí po Mistrovství světa v Kataru, které proběhne letos před Vánoci. Takže se jednalo o jejím prodloužení, ale obě strany se nedokázaly dohodnout. FIFA prý chtěla dvojnásobek peněz (než údajné 2,5 miliardy dolarů), EA zase jiné parametry dohody a více práv.

Dle insiderské výpovědi prý FIFA odmítala, aby se hra rozrostla o jiné režimy než klasická utkání dvou jedenáctek. Bránili se prý i přenosu na "širší digitální ekosystémy".

EA tedy údajně dospěli k názoru, že jedinou hodnotou a přínosem, kterou z licence mají (pokud zrovna není rok konání MS ve fotbalu), jsou čtyři písmena FIFA na obalu. A to jim za ty trable a omezení už do budoucna prostě nestojí. Navíc v době, kdy většina lidí ani krabičky her už ani nezahlédne, protože si je kupují digitálně...

Wilson měl na setkání doplnit, že z rozchodu budou dost těžit vývojáři, kteří budou mít volné ruce ohledně vlastností hry: "Naši hráči nám říkali, že by rádi viděli více kulturních a komerčních značek, které jsou do hry hlouběji zapracované, třeba Nike. Ale to nešlo, protože FIFA má vztah s Adidasem."

Poslední hrou, která vzejde z dosavadní spolupráce, tedy bude zářijová FIFA 23. V příštích letech si pak FIFA vytvoří vlastní hru s někým jiným než EA, což dnes provází nepříliš chytré výroky jejího prezidenta.

Později tedy starou sérii FIFA od EA vystřídá nově pojmenovaná hra EA Sports FC, o níž se máme dozvědět více v létě 2023. Dnes to potvrdili. Pyšnit se bude více než 300 partnerstvími s předními subjekty v branži, na něž mají licence.

"Tato nová nezávislá platforma bude skvělou příležitostí pro inovace a rozvoj, který ocení přes 150 milionů našich fanoušků. Bude to začátek nové éry, která posune hru do nových výšin, co se týče autenticity zážitků, vtažení do hry i zapojení komunit," prohlásili EA.

Tisková zpráva EA cituje spolupráce s partnery, jakými jsou Premier League, LaLiga, Bundesliga, UEFA, CONMEBOL či Nike. Podporu hře EA Sports FC zatím na sociálních sítích vyjádřili kupříklad pařížský velkoklub či Liverpool.

Celkově mají mít EA pod palcem do své přejmenované hry 19 tisíc fotbalistů, 700 týmů, 100 stadionů a 30 lig. Prý se postarají o to, aby tam byly všechny oblíbené režimy jako Ultimate Team, kariéra, VOLTA či turnaje.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

FIFA 22

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch

FIFA 23

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments