If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Microsoft tvrdí, že Sony platí výpalné za nezařazení her na Xbox Game Pass

A proč by mu exkluzivita Call of Duty nedávala smysl?

Z dokumentů, které oba kohouti poskytli pro brazilské a další úřady ve věci schválení akvizice Activision Blizzard pod křídla Microsoftu, vyplavaly na světlo světa zajímavé názory a postřehy. Navazuje to na výroky Sony, že vlastnictví série Call of Duty může ovlivnit rozhodování hráčů při výběru konzole.

Vyjádření zaslané začátkem srpna pro Administrative Council for Economic Defense je docela závažné. Microsoft v něm tvrdí, že Sony údajně platí herním studiím jakési výpalné za to, že nedají svou hru na předplatné Xbox Game Pass.

Má jít dle něj o jakési "blokační poplatky", aby se vývojáři zdrželi umístění na službu od Microsoftu nebo další podobné nabídky:

"Schopnost Microsoftu s pokračováním rozšiřování Game Pass byla nabourána tím, že Sony si přeje tomu zamezit. Sony platí tvůrcům her, aby zabránila zařazení her na Game Pass."

Toto docela závažné obvinění konkurenta, jak uvádí The Verge, však nebylo doplněno nějakými konkrétnimi důkazy.

Microsoft v jiném stanovisku promluvil i o případné xboxové exkluzivitě Call of Duty.

Jakékoli obavy o to, že by mohla vycházet pouze na platformy Xbox a PC, aniž by existovaly další díly pro PlayStation, jsou podle něj naprosto plané.

"Sice nás zaráží, proč Sony kritizuje exkluzivitu obsahu, když sama to samé činí ve své strategii po mnoho let. Ale chceme uvést skutečnost, že pokud bychom nedodali hry z produkce Activision Blizzard na konkurenční konzole mimo Xbox, pak by prostě tyto tituly pro Microsoft nebyly vůbec ziskové," prohlásil.

Nechybí však doplněk, že by takové pokračování Call of Duty pouze pro Xbox a PC mohlo být ziskové jen tehdy, když by k tomuto ekosystému nalákalo dostatečně vysoký počet nových hráčů. Aby to zařídilo Microsoftu náhražku uniklých tržeb z toho, že neexistuje PlayStation verze toho samého.

"Obchodní strategie založené na exkluzivitě vždy musejí počítat s chybějícími tržbami z platforem, pro něž hra nevyjde. Pokud bychom tedy nebyli schopni vykompenzovat absentující příjmy z verzí hry pro ostatní konzole, znamenalo by to ztráty."

Takže Microsoft sice řekl, že něco takového aktuálně neplánuje, ale nezapomněl tam dodat tuto kličku, na kterou se případně v budoucnu může odvolat, a nikdo nebude moci namítnout ani popel.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments