If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

3. část tipů pro Star Wars: The Old Republic

Craftování, sběratelství, vesmírná loď a všeobecné rady.

Tomuto článku předcházel průvodce postavou a povoláními a 2. část tipů. Sérii dnes zakončíme s radami ohledně craftování, sběratelských dovedností, zužitkování nasbíraných medailí, vesmírné lodi a se stručnými všeobecnými tipy.

Vesmírná loď

Svou vlastní loď získáte na konci dějové linie hlavní planety. V jejím nitru můžete craftovat, odpočívat a mluvit se svými společníky. Prostřednictvím lodní konzole pak můžete cestovat mezi dostupnými planetami ve hře. Své přátele vezmete k sobě domů tak, že s nimi vytvoříte skupinu dřív, než vstoupíte do hangáru konkrétního povolání. Vaše loď má i svého protokolárního droida. V boji je bezcenný, ale může chodit na mise a vyrábět pro vás předměty. Využívejte ho, chcete-li mít ostatní společníky volné pro boj. K vesmírným misím se dostanete na můstku. Jsou to předdefinované letecké přestřelky, za něž získáváte zkušenosti a lodní medaile (fleet commendations), které se pak využívají pro vylepšování lodi. Denní mise spojují několik vesmírných misí v jednu a jsou za ně i tučnější odměny.

Vaše loď vždy volí tu nejlepší trajektorii pro napadení protivníka. Na vás pak je, abyste se vyhýbali mířené střelbě a vesmírnému smetí. Misi většinou splníte tak, že zůstanete naživu. Rozhlížíte se pomocí myši, přičemž protonová torpéda střílíte levým kliknutím a rakety pravým kliknutím. Klávesami WASD ovládáte pohyb, proto je možné se létat jedním směrem a střílet druhým. Více cílů můžete označit přidržením pravého tlačítka myši a pohybem přes požadované cíle - po jeho puštění bude na označené cíle vypuštěno několik raket. Loď protočíte pomocí mezerníku. Počet raket je omezený, a proto je používejte s rozmyslem! Tuto kapacitu lze však zvýšit zakoupením příslušného lodního vybavení.

Zužitkování nasbíraných medailí

Plněním questů na planetách získáváte místní medaile (commendation), které se dají u příslušných obchodníků vyměnit za velmi kvalitní výbavu. Medaile je možné směnit i na planetách pro vyšší úrovně, ale směnný kurz je na nich logicky mnohem horší. Najdete je ve svém inventáři v záložce Currency. Medaile získané za vítězství ve warzonách (warzone commendation medals) se dají využít na základně flotily - jejich výměnou získáte to nejužitečnější a nejlépe vypadající oblečení ve hře. Tyto předměty jsou speciálně navržené především k tomu, aby podpořily váš výkon v PvP.

Prodej harampádí

Ne všechny předměty, jež seberete, jsou k užitku. Některé jsou prostě až příliš rozbité a jiné zas nemají žádné praktické využití. Chcete-li tedy před nadcházející misí rychle oprostit svůj inventář od těchto krámů, pošlete svého společníka, ať tyto věci nízké kvality prodá. Stačí přitom pravým tlačítkem kliknout na portrét společníka a vybrat možnost "sell junk" nebo otevřít okno posádky a zvolit tutéž ikonu vedle aktuálně přivolaného společníka.

Craftování

Vaši společníci vám ale mohou pomáhat nejenom v boji. Pomocí aktivního craftování můžete prostřednictvím své posádky vytvářet užitečné předměty jak pro osobní využití, tak pro prodej na galaktické obchodní síti. Vaši společníci se mohou naučit až tři dovednosti, ale výrobní z nich může být pouze jedna.

Průměrně hráči stráví u SWTOR 4-6 hodin - "Ještě jeden souboj a jdu spát".

Čím máte větší posádku, tím větší jsou i vaše možnosti craftování. Chcete-li své společníky poslat na misi nebo je nechat něco nasbírat, otevřete okno posádky, kde se dozvíte nejen cenu a čas, který je potřeba pro splnění daného úkolu, ale i to, co po jeho splnění získáte. V závislosti na výkonu vašeho společníka pak z dané mise získáte buď malý, střední nebo vysoký výnos. Úspěšné mise zároveň zvyšují i úroveň příslušné craftovací dovednosti. Okno dovedností posádky otevřete pomocí klávesy N.

Bonusy posádky

Někteří členové posádky jsou v určitých dovednostech velmi zruční a jejich specializace pak zvyšuje šanci, že se při použití dané schopnosti vrátí s vysokým výnosem. Veškeré bonusy jsou vypsány v profilu člena posádky, který se zobrazí, když jej posíláte na misi. Každý společník má navíc jednu hlavní vlastnost, která ovlivňuje většinu jeho skillů. Poznáte ji tak, že na ně v jeho deníku postavy najedete a zjistíte, kde se jeho bonusy berou. Této vlastnosti pak dávejte přednost, když mu hledáte vybavení.

Sběratelské dovednosti, mise a výroba

Sbírání předmětů po galaxii, kterým se zaobírá slicing (hackování), archaeology (archeologie), bioanalysis (bioanalýza) a scavenging (demontáž), tvoří základ výrobního procesu a pomáhá vám zajistit dostatek surovin pro craftovací postupy. Podobně se dají potřebné předměty získat i skrz mise, pomocí schopností underworld trading (obchod s černým trhem), treasure hunting (hledání pokladů), investigation (vyšetřování) či diplomacy (diplomacie) a na rozdíl od normálního sbírání se tak dají získat i vzácné suroviny nebo dárky pro společníky. Nevýhodou misí však je, že nejsou zadarmo.

Na výrobu předmětů ze surovin získaných pomocí a sbíracích dovedností se soustředí následující pětice craftů - biochem (séra a implantáty), artifice (artefakty), cybertech (součástky pro droidy a hi-tech zbroje), armormech (zbroje), synthweaving (oblečení a lehké zbroje) a armstech (zbraně). Výrobní dovednost se přitom můžete naučit jen jednu, a proto se bez trochy plánování a zvažování toho, co je pro vaši postavu nejvýhodnější, neobejdete - ve většině případů však budete chtít, aby se jednotlivé dovednosti vzájemně doplňovaly. Trenéra craftování ale navštěvujte často - po zvýšení dovednosti si u něj koupíte nové návody a schémata.

Obecné tipy

- Po dokončení prvního flashpointu budete mít možnost buď pokračovat na svou hlavní planetu, nebo se vrátit k flotile. Chcete-li prodat medaile z právě splněné mise, volte druhou možnost.

- Na každé planetě jsou skryté předměty, kterým se říká datacrony. Tyto zářivé artefakty nabízí permanentní zvýšení vašich vlastností. Některé se dají najít hned, pouhým průzkumem, zatímco k jiným se musíte prosekávat nebezpečnými oblastmi společně s ostatními hráči.

- Ve hře není žádný auto-attack. Místo toho má každá postava základní schopnost střílet nebo švihat momentálně vybavenou zbraní. Ta je defaultně přiřazena k číslu 1 a schopnost na této pozici lze aktivovat i pravým kliknutím na nepřítele v dosahu.

- Každé povolání má buff, který trvá přesně hodinu a podstatně zvyšuje jeho vlastnosti. Udržujte ho aktivní za každých podmínek a sešlete jej okamžitě, když vstoupíte do skupiny - automaticky tak posílíte všechny její členy.

- Imperiální agenti a pašeráci se hrají díky systému krytí úplně jinak, než ostatní povolání. Použijete-li schopnost Take Cover, která je standardně přiřazena ke klávese F, skrčíte se nebo dokutálíte za překážku, jež vám následně zvýší vaše obranné vlastnosti a odemkne schopnosti vyžadující kryt. Ve skupinových bojích se na začátku okamžitě schovejte a na nepřátele útočte z dálky. Naštěstí celkem záhy získáte schopnost umístění přenosného krytu. Aktivujte ji na těžce dostupných místech, ale pamatuje, že na nepřítele musíte pořád vidět, abyste jej mohli zasáhnout.

- Pokud neradi sbíráte loot, zaškrtněte si v menu jeho automatické sbírání, jedním kliknutím pak můžete sbírat vybavení ze všech těl okolo.

- Nelíbí-li se vám vaše helma, deaktivujete si její zobrazování v menu - nebude pak zakrývat vaši tvář a bonusy, jenž poskytuje, budete mít i nadále.

- Nehodí-li se vzezření vašeho společníka k vaší posádce, kupte mu nový balíček vzhledů u obchodníků se zbožím pro společníky (Companion Kit Vendors). Stiskem C otevřete okno postavy, dole vyberte záložku společníka (Companion) a pravým kliknutím nový vzhled společníka aktivujete.

- Zajímá-li vás, jak na vás bude daná výbava vypadat, ještě než si ji koupíte, přidržte klávesu Ctrl a klikněte na daný předmět levým tlačítkem myši. Budete přeneseni do virtuální šatny, kde si vše můžete pořádně prohlédnout.

- Na konci počáteční planety obdržíte velmi kvalitní zbraň se čtyřmi pozicemi pro vylepšení. Osaďte ji maximálním počtem modifikací a držte se jí.

- Poté, co si zvolíte vaše craftovací dovednosti, získáte možnost aplikovat na určité předměty v inventáři reverzní inženýrství. Reverzním inženýrstvím je pak můžete rozdělat na součásti, které se pak dají znovu použít pro výrobu nových předmětů.

- Herní lokace jsou rozsáhlé, a proto využívejte možnosti rychlého cestování k terminálům, jež jste na dané planetě již objevili. Tato schopnost se však nabíjí půl hodiny, neopomíjejte tedy ani taxi dopravu, která pokrývá nejfrekventovanější tepny konkrétního světa. Později získáte i schopnost sprintovat - zapněte ji hned, jak budete moci.

- Během příběhu a misí získáte nejrůznější tituly, které si můžete přidat před jméno, tak aby je ostatní hráči viděli. Přiřadíte je kliknutím na malou šipku vedle jména postavy na obrazovce inventáře.

- Mise, které jsou označené jako Heroic, jsou navržené pro skupiny. Například Heroic 2+ mohou dokončit buď dva hráči a jejich společníci (ale klidně i tři, čtyři) nebo usólovat opatrní dobrodruhové. Heroic 4 pak znamená, že je instance určena pro plnou čtyřčlennou skupinu.

- Pravým kliknutím na portrét postavy můžete aktivovat svůj PvP stav a bojovat tak s nepřátelskými lidskými hráči i v normálních PvE oblastech. Na PvP serveru je tento příznak vždy zapnutý.

- Získané vybavení se přizpůsobí povolání, které si jej oblékne. Pokud si tak třeba lovec odměn vezme část vojákovy zbroje, bude na něm vypadat spíš jako podomácku vyrobený bastl, než aby bíle zářila.

- Některé oblasti mají planetární bossy: vysokolevelové nepřátele, z nichž padá vzácná výbava a medaile. Pokud se na ně chcete vypravit, poptejte se raději v hlavním chatovacím kanále, osamocené by vás totiž rozdrtili během několika sekund.

- Opětovné přerozdělení vašich talentů z jednoho stromu do druhého je možné, ale něco stojí. Tento poplatek se zvyšuje, čím víckrát tuto možnost využijete. Po nějaké době beze změny se ale opět vrátí do normálu.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article
Related topics
PC
About the Author

Martin Frey

Contributor

Comments