Přehled obsahu

Stránka Předešlá 1 2 Další

Reklama

Metro 2033 Dojmy

PC Xbox 360 Dojmy od Michal Havryluk

19 únor, 2010

Stránka 1 z 2. Stránka 2 ->

"Nebe, peklo i očistec byly zničeny. Duše zemřelých nemají kam jít. Zůstávají v podzemí a pykají za svoje hříchy." Hraničář Chán při cestě tunely moskevského metra

Svět je jedním velkým spáleništěm a ruiny měst náhrobním kamenem bývalé civilizace. Už se ani neví, kdo vystřelil první, ale tento fakt už nikoho nezajímá. Veškerý život na povrchu smetly výbuchy atomových bomb a následný nukleární spad. Jediné štěstí měli ti, kteří se v době katastrofy nacházeli v metru. Přesněji řečeno v rozvětvené síti moskevského metra, která se na dlouhou dobu stala jejich útočištěm. Jednotlivé stanice byly přetvořeny na nová města, kde vládne ten, kdo má zrovna navrch. Jakoby toho nebylo už dost, tyto novodobé metropole sužují útoky mutantů a síla lidí v nich den ode dne slábne. V tunelech se navíc objevují podivné přízraky ovlivňující lidskou mysl. Konec lidstva se blíží ještě rychleji...

'Metro 2033' Screenshot 1

Obrana stanic si denně vyžádá několik životů.

Právě na tomto místě jsem měl možnost začít svojí pouť v kůži obyčejného obyvatele stanice Exhibice jménem Arťom. Tato stanice byla pod neustálým tlakem zmutovaných příšer, které ovládaly většinu tunelů a celý povrch, a jejich nápor by už příliš dlouho nevydržela. Těch pár hodin hraní v kancelářích CD Projektu jsem tak věnoval pouti ze své domovské stanice do mnohem větší lidské državy s názvem Polis. Cesta to byla velmi hutná, stále se něco dělo a především jsem se dozvídal víc a víc o životě v podzemí.

Jedním z mých prvních průvodců se stal pašerák Bourbun, který mi ukázal, jak to v novém světě chodí. Společně jsme postříleli několik desítek opic křížených s krysami (nebo něco takového), přemohli několik banditů a navštívili pár přátelských stanic. Nebo lépe řečeno stanic, kde měl Bourbun své známé, kterým dlužil peníze, a častokrát jsme se kvůli tomu dostali do potíží. Pro urychlení cesty jsme občas použili starou drezínu, kdy jeden z nás ručně poháněl celé soukolí a druhý sestřeloval otravnou havěť ze zadního nárazníku.

'Metro 2033' Screenshot 2

Zmiňovaná záhadná energie procházející tunely.

Nenechte se mýlit, Metro 2033 je ve své podstatě obyčejnou lineární FPS s pár RPG prvky, kterou však provází velmi netradiční a hutná atmosféra. Hlavní hybnou silou v tomto případě je samozřejmě příběh a s tím související prostředí, v němž se děj odehrává. Je v něm vidět bída, zmar, ale i radost vojáků, že přežili další den naživu a ubránili své blízké. Každá stanice je svým způsobem jiná, má svůj jedinečný příběh či ideologii a častokrát je naprosto izolovaná od ostatních. Nehledě na stanice, které opustil život už dávno před vaším příchodem. Přitom neprocházíte tuny textu při rozhovorech s ostatními postavami, ale vše je vám servírováno velmi názorně v povedených in-game videích nebo krátkých úderných dialozích.

Takovým příkladem budiž moje krátká pouť s hraničářem Chámem. S ním jsem se vydal již dlouho nepoužívaným tunelem, v němž mi ukázal, že tuto temnotu neobývají pouze příšery, ale i duše zemřelých, které nemohou najít svůj klid. A to doslova. Vše se střídalo s podivnými záblesky v mé mysli. Ve své podstatě šlo o halucinace připomínající ty z Maxe Payna, které byly rovněž ve formě jednoduchých meziher. Netřeba dodávat, že takový způsob vyprávění příběhu mě chytnul a chtěl jsem vědět víc a víc.

'Metro 2033' Screenshot 3

Tma. V podzemí metra váš věrný společník.

Bohužel celkový dojem z příběhu kazí několik vyložených klišé, která mají negativní dopad na celkovou atmosféru. Příkladem za všechny budiž dvě stanice metra, z nichž jedna byla ovládána „rudými“ a druhá nacisty. V postranních uličkách se vyprávělo o tom, že tyto dva názorové celky již svůj boj svedly a nacisté prohráli. Vše je navíc podtrženo narážkami na německé koncentrační tábory, ruskou propagandu, špiclování sousedů či domovní prohlídky. Osobně mi tyto dvě bojující strany do příběhu vůbec nesedly a byl jsem rád, že proplížení jejich územím nezabralo příliš času. Na druhé straně hra je vytvořena podle úspěšné knihy od Dmitrije Gluchovského, v níž je možná celý konflikt více osvětlen a má svoje opodstatnění. Ale to již pouze hádám.

Příkladem dříve zmiňovaných RPG prvků je obchodování v jednotlivých stanicích metra. Před pokračováním vlastní akce máte několik příležitostí se u obchodníků vybavit. Jedinou uznávanou měnou v celém podzemí jsou náboje ráže 5.45x39mm používané v samopalu AK-74, které nebyly vyrobeny pochybnými novodobými kováři, ale pocházejí ještě z doby před nukleárními výbuchy. Jsou tak daleko účinnější v boji a způsobují větší zranění. Pokud s nimi chcete nastoupit proti bandě opičích zabijáků, musíte mít na paměti, že každý padlý nepřítel vás bude stát jmění. Nehledě na ty kulky, které minou svůj cíl.

'Metro 2033' Screenshot 5

Notně vylepšené drezíny ve službách zla.

K tomuto kroku se tím pádem budete uchylovat pouze v krizových situacích. Tedy například v případech, kdy podceníte nákup obyčejných nábojů. Jejich nedostatek v celém podzemním světě pocítíte už na začátku hry. Kromě směňování těchto vzácných nábojů za ty běžně používané, je můžete vyměnit za lepší a většinou podomácku vytvořené či upravené zbraně nebo lékárničky a filtry do dýchací masky.

- komentáře

Chcete napsat komentář k tomuto článku? Zalogujte se, nebo se zaregistrujte!

- komentáře: 1-21 z 21

Odesílatel
Komentář Komentáře od uživatelů s nízkou karmou byly skryty. Zalogujte se pro jejich zobrazení.
mijunior
19/02/10 @ 11:58
#1
+7
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Poznamka na okraj AK- 47 nepouziva razi 5,45x 39. Musim rict ze po precteni autorovych dojmu jsem se rozhodnul ze pockam s koupi AvP do doby nez vyjde Metro 2033 a recenze na nej. Az pak si zvolim jeden s techto titulu. Vytka ohledne ideologickeho boje dvou skupin mi prijde podruzna a dle meho jednoznacne prevladaji pozitiva.
Michal.Havryluk staff
19/02/10 @ 12:07
#2
+4
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
mijunior - Diky za upozorneni. Jedna se o AK-74.
Jinak pro jistotu zduraznuji, ze onen pohled na "proflaknuty" souboj nacistu a rudych je skutecne mym osobnim nazorem a zkratka mi vubec nesednul do celeho deje. Mozna bych po precteni knihy zmenil nazor. Viz. text vyse.
Edited 1 times, most recently on 19/02/10 @ 13:13
slicker
19/02/10 @ 12:15
#3
+6
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Jedna z mála her na kterou se dost tesim a doufám ze moc nezklame,zatim to vypadá více nez dobre.
C.I.S.I. staff
19/02/10 @ 12:42
#4
+8
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Strasne se tesim. Verim, ze tenhle "nastupce" Stalkera nezklame.
Thales01
19/02/10 @ 13:44
#5
+3
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Na tuhle hru se opravdu těším. Po Stalkerovi přichází další atmosférická akce. :-)
L3op4rd
19/02/10 @ 13:47
#6
+2
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Zatraceně, tohle chcu na Play! Takovéhle hry opravdu můžu.
etwoo
19/02/10 @ 14:58
#7
+3
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Nevíte někdo na jakém enginu běží tahle hra?... Jinak Metro 2033 na mě zatím vrhá pozitivní dojem a doufám, že i v plné verzi to bude jízda. Osobně si tipuji, že by hodnocení mohlo být tak 8 bodíků :)
fix-cz
19/02/10 @ 15:32
#8
+2
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Jejich vlastní (multiplatformní) 4A Engine.

edit: http://www.sector.sk/novinka/52419/metro...
Edited 1 times, most recently on 19/02/10 @ 15:50
mijunior
19/02/10 @ 16:37
#9
+4
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
To Michal.Havryluk: Kdyz byla rec o omezenem mnozstvi munice,mam dotaz. Lze u zbrani menit rezim strelby pokud to v realu umoznuji ( jednotlive rany vs.davky) nebo i zde jde o klasicke efektni nikoli efektivni utraceni jak nam dnes nabizi kdekdo a jaka je ucinost zbranoveho arzenalu?
Michal.Havryluk staff
19/02/10 @ 17:19
#10
+2
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
mijunior - Dobra otazka ;-) Prepinani mezi jednotlivymi vystrely a davkami jsem v menu hledal, ale nenasel. Ruku do ohne za to vsak nedam, ze se tato polozka nekde nenachazi (rozhodne nechci nijak plasit). Na druhe strane ono "davkovani" si za chvilku zacnete presne urcovat sami podle toho, jak moc mate citlivy prst. Vetsinu doby jsem chodil se zminovanou AK-74 a u ni rozhodne platilo, ze jedno zmacknuti se rovna jednomu vystrelu. To jsem si rovnez overil, kdyz jsem strilel po protivnicich "penize".
V mem pripade k urcitemu plytvani predevsim dochazelo, pokud jsem mel zlikvidovat zminovane "opici krysy". Ty nabihaly ve velkych poctech, ruzne poskakovaly a opravdu nezbyl cas ani prostor nijak presneji mirit. Ke konci levelu vsak cloveka nedostatek munice donuti i tyto akce lepe zvladat, ale neni to prilis pravidlem. Za tuto neukaznenost pak clovek doslova zaplati.
Pokud jde o ucinnost munice. V pripade obycejnych naboju si jedna opice vyzada cca 5-10 naboju vice/mene nehlede na zasahove zony. Pri vyzbrojeni s lepsimi naboji opice lehne klidne po nejakych trech zasazich. U lidskych protivniku je ucinnost o poznani vyssi a padnou klidne po zasahu peti obycejnych naboju do hrudi ci jinych koncetin. Po zasahu do hlavy protivnikovi vetsinou spadla helma a bylo tak potreba celkove dvou vystrelu. V pripade vyzbrojeni lepsimi naboji a presnem zasahu stacil dokonce i jeden naboj. Celkove se da tak rici, ze lepsi naboje jsou klidne trojnasobne lepsi nez ty obycejne. Smenny kurz je nastaven tak, ze za jeden lepsi naboj ziskate pet obycejnych. Radeji dodavam, ze tento vycet se tyka pouze zminovane AK-74 a situace je uplne jina u brokovnice apod.
Edited 3 times, most recently on 19/02/10 @ 17:27
Fenix87
19/02/10 @ 17:49
#11
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
mě by zajímalo zda li je Free open word stejně jako tomu bylo u Stalkera a nebo je to přímočará FPS
Michal.Havryluk staff
19/02/10 @ 17:58
#12
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Fenix87 - myslim, ze toto je dost jasne z clanku a za vsechno mluvi mimo jine veticka: "Metro 2033 je ve své podstatě obyčejnou lineární FPS s pár RPG prvky". Jinymi slovy zadny druhy Stalker ci Fallout se nekona. Na druhe strane jednotlive levely jsou dostatecne clenite a v kazdem z nich prekonate urcity usek tunelu nebo jdete "zkratkou" pres povrch a nasledne se dostanate do nejake dalsi stanice metra. Rozhodne se vsak nepohybujete neustale v jednom tmavem tunelu metra, ktery by byl stejny jako vsechny predchozi.
Edited 1 times, most recently on 19/02/10 @ 18:03
IvanBernatek
19/02/10 @ 18:03
#13
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Hodně se těším. Velmi. snad tam nenacpou nějakou aktivaci po internetu, to by byla stopka a dost mě to mrzelo...
L3op4rd
19/02/10 @ 20:06
#14
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Ač to mít nebudu, měl bych dotaz. Budou/jsou tam granáty, popřípadě jiné výbušniny, a lze s nimi poškozovat okolí? A jde prostřelit třeba dřevěné dveře? ( I když pochybuju že jako opevnění bude dřevěná deska ).
Michal.Havryluk staff
19/02/10 @ 20:18
#15
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
L3op4rd - granaty a vybusiny jsou ve hre samozrejme dostupne, ale na okolni svet nemaji zadny viditelny ucinek. Nepocitam nejake plechovky, drevene bedny, prkna a dalsi predmety, ktere jdou poskodit ci odhodit i beznou zbrani. V jedne casti hry jde znicit nekolik drevenych dveri na male kousky, ale to je asi tak vsechno.
Pokud jde o prustrelnost materialu, tak toto jsem nemel primo prilezitost vyzkouset ci srovnat. Opevneni skutecne nebylo postaveno z obycejnych prken a preci jenom bojiste v metru se prilis nepodobaji tem klasickym na povrchu. Pokud si vsak vzpominam, tak par drevenych desek skutecne prostrelit slo.
Edited 1 times, most recently on 19/02/10 @ 20:22
fix-cz
19/02/10 @ 20:55
#16
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
IvanBernatek: Metro bude využívat Steamworks - nutnost online aktivace přes Steam

http://www.shacknews.com/laryn.x?story=6...
IvanBernatek
20/02/10 @ 11:40
#17
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
fix-cz, to je pro mě nemilá správa, ale díky. Asi si tedy _metro odpustím. Nerad, ale odpustím. Mám něco Steam her a jejich cena je vzhledem k problémům, co s nimi jsou, odpustím. Po šíleném znovustahování empire kvůli češtině a dodnes nespravenému bugu s vykreslováním mapy, po včerejší nemilé překvapení u AvP1, kdy nešel zvuk až po přenastavování regionů aby se mi supistal epizoda 2 nebo l4d. Se Steamem už opravdu definitivně končím. Hry jsou zabugované, ale mají steam. No thx:-( A ano, vím, že platforma steam nemá defacto nic psolečného s technickým stavem hry, ale když už něco koupím, chci aby to fungovalo. A když mají na steam klienta a placení poplatků newellovy, ale ne na betatest, tak jim prachy pcát nebudu.
IvanBernatek
20/02/10 @ 12:14
#18
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Neb, že bych svoji nechuť překonal? Damn:-) Mám otázečku, bude k dispozici demoverze? TeĎ hraji AvP a je náročnější na HW než jsem čekal a Metro se tváří, že bude docela žrout výkonu...
slicker
20/02/10 @ 14:59
#19
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
Na to jsem taky zvedavej jak to bude hw nárocný,doufám ze nejak rozumne.
uzivatel
20/02/10 @ 16:24
#20
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
@etwoo: ja doplnim, ze na britskem eurogamer je o technickem pozadi hry a engine clanek
fix-cz
20/02/10 @ 18:11
#21
0
Zavrhli jste tento komentář
Komentáře pod vaší prohlížecí hranicí
Zobrazit
A je to velmi dobré čtení, dočkáme se překladu? :P

- komentáře: 1-21 z 21

Chcete napsat komentář k tomuto článku? Zalogujte se, nebo se zaregistrujte!

X Zobrazit galerii