If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

True Crime

Další klon GTA nebo oživení žánru?

Můžete samozřejmě namítnout, že nové True Crime náramně připomíná poslední díly série GTA. Můžete dokonce říct i to, že už předchozí díly True Crime z tohoto odkazu tak trochu těžily.

Vývojáři z United Front vám ale hned vysvětlí, že na jediný zdroj inspirace se rozhodně neupírali; brali si z Burnoutu, Batmana, Ghost Reconu, Need for Speed, Mirror's Edge, Assassin's Creed a dalších a dalších.

Producentovi Stephenu Van der Meschtovi sice trochu cukají koutky úst, když tvrdí, že jako inspirace jim posloužil i arkádový puzzle Bejeweled, ale jeho kolega Jeff O'Connell rychle pro úplnost dodá, že na inspiracích vlastně tolik nesejde - a že bychom si hru měli sami nejprve vyzkoušet.

Dvojice upovídaných vývojářů v tu chvíli spouští hratelné demo a v následující zhruba tři čtvrtě hodiny se jím snaží demonstrovat, proč že má nové True Crime představovat restart série a "návrat ke kořenům". I díky tomu, že nemuseli navazovat na předchozí díly, totiž autoři mohli své dílko zasadit do asijské metropole Hong Kongu.

A teď... vás tady všechny zlechtám.

"Bude to vůbec první hra s otevřeným světem, zasazená v Asii," chlubí se Van der Mescht. "Samozřejmě tu potkáte známou mafiánskou Yakuzu a další. Ale Hong Kong jsme si vybrali proto, že byl tak dlouho pod britskou nadvládou, takže je to ideální místo pro konflikt Východu se Západem."

I hlavní hrdina Wei Shen svojí mluvou a podobou náramně připomíná postavy z GTA. Tento utajený policajtský "insider" mluví s perfektním americkým přízvukem a bělocha připomíná asi tolik jako samotného Asiata. Zkrátka takový podivný mix - jako hra sama.

Hratelná ukázka začíná ve chvíli, kdy Wei rozmlouvá s rozčileným bossem místní Triády, Winstonem. "Dog Eyes mi chtěl k*rva zastřelit moji holku," křičí a každou větu přitom prokládá příznačnými "k*rva", "nas*at" anebo rovnou "dejte sem ty zk*rvený zbraně!"

S takovými lidmi se neradno hádat, Wei proto poslušně přikyvuje a nakonec vyjíždí k továrně na heroin, kterou má zničit jako pomstu za útok na bossovu dívku. Má to jeden háček: jeden konkrétní člověk musí přežít, nechce-li Wei riskovat střet s agenty jedné mnohem silnější Triády. Že ve skutečnosti "hodný policajt" tu bude vraždit lidi a chovat se zkrátka jako bezskrupulózní gangster už k hrám tak nějak patří. A vaši nadřízení na stanici? Těm jde nejspíš jen o to, abyste jim v pravý čas donesli jména, adresy úkrytů a podobné věci.

Tam v těch stáncích mají výtečné čínské nudle.

Ale zpět k hraní. Jakmile si po vzoru GTA ukradnete auto, objeví se mapka a začne vás směrovat k cíli. Hong Kong bude po vzoru skutečného města rozdělen na čtyři části, přičemž naše cesta začíná v tzv. North Pointu.

"Nesnažili jsme se o naprosto přesnou kopii Hong Kongu," vysvětluje nám za jízdy producent O'Connell.

"Náš North Point daleko víc připomíná skutečnou čtvrť Kowloon. Ale zachovali jsme rozdělení do čtvrtí a obecný tvar města. V němž ostatně najdete i všechny zásadní monumenty."

North Point si nicméně s lokacemi z GTA nikdo nesplete. Neonové znaky na barech a hospodách jsou v čínštině, v každé uličce visí červené lucerničky a zvlášť v noci jde o hotové umělecké dílo; skvostnou malbu posetou červenou, zlatavou a zelenou.

Kdyby ti nepřátelé jen tak nečuměli, mohl to jejich kamarád ještě rozchodit.
¨

Wei si s řízením nedělá zbytečnou hlavu a samotné pohyby auta naznačují, že spíš než o simulaci tu půjde o arkádu.

"Na hře pracuje spousta lidí z týmu zodpovědného za sérii Need for Speed," odpovídá O'Connell na náš dotaz a znovu připomíná, že True Crime se v tomto ohledu tak trochu podobá i Burnoutu.

Wei zastaví před továrnou na heroin, vyleze z auta a okamžitě se pustí do pěstního souboje s hlídkou, kterou v jednu chvilku popadne, zvedne nad hlavu a hodí do smetiště. Takových libůstek vás v True Crime prý čeká spousta.

Uvnitř totiž hrdina podstoupí střet s dalšími protivníky a to je ideální příležitost, jak představit Weiovy jednotlivé chvaty, kopy a pěstní údery. Tu a tam lze pro zpestření nepřítele zabít třeba tak, že mu strčíte hlavu do ledničky anebo jej nacpete přímo do otevřeného elektrického pole.

Tagged With
About the Author

Agarwel Idiriz

Contributor

Comments