If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

RECENZE Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Jak se hopsá po ledu v tropech a proč ne spíš datadisk?

Tropical Freeze je pokračováním oblíbené série plošinovek, která svou cestu začala na SNES. Nedávné Wii a 3DS verze (recenze) měly poměrně velký úspěch a Retro Studio se rozhodlo (čti: bylo dotlačeno) k rychlému pokračování. Odehrává se na tom samém místě jako Country Returns, jen do tropického ostrova dorazila zima. Palmy pokryl sníh, na plážích bruslí tučňáci a Donkey Kong byl odstaven o pár ostrovů dále, aby v zimním království nepůsobil potíže.

Je zajímavé, že přestože je hlavním motivem hry led v tropech, jeho většího využití se dočkáme až na posledním ze šesti ostrovů. Osobně mi to vyhovuje, protože ledové světy obecně moc nemusím, takže jsem si užil skoky ve vysokých stromech či na podzimním kopci. Jeden může namítnout, že všechny ostrovy jsou na jedno brdo, ale mě to vyhovuje. V paměti mi utkvěla skvělým zpracováním vyprahlá savana a veselými barvami hrající ovocné úrovně vyvolávající vzpomínky na letního Pikmina.

Jen je škoda, že úrovním až na pár výjimek chybí nápad. Zaujala mě černobílá prostředí s výraznou hrou světla a stínu na způsob Limbo nebo savana s hořícími plošinkami a silným větrem. Jenže jinak jsem si nevšiml ničeho převratného. Donkey Kong skáče z plošinky na liánu a z ní do sudu, který ho vystřelí do jiné části úrovně. Jeho pohyb je pomalejší než Maria, ale zase dokáže využít svou sílu. Jenže to samé jsme měli možnost vidět minulý rok v létě v předělávce předchozího dílu pro 3DS. Většinu času jsem proto měl pocit, že hraji dva roky starou hru, nikoli atraktivní novinku.

Zpět jsou úrovně s jízdou v důlních vozících nebo létání v sudech. V rámci hry je to vítaná změna tempa, ale opět ani špetka invence. K větší variabilitě měli přispět vaši přátelé. Pokud ze sudu osvobodíte Diddy Konga, pomůže vám doklouzat se pomocí jet-packu o pár metrů dále. Kámoška Dixie Kong namísto toho smotá vlasy do vrtule a kromě chvilky levitace vás povynese. Cranky Kong se pomocí hole dokáže odrazit vysoko nad zem.

Z popisu je asi jasné, kdo se stane vaším favoritem. Výhody obou mužských zástupců totiž spojuje Dixie a já jsem si vždy, když jsem měl možnost, vybral ji. Navíc nejste nuceni překonávat překážky, které by zvládal jen jeden z podpůrných charakterů, čímž byste byli nuceni je občas střídat. Tedy kromě jejich představovacích levelů a pár tajných místností.

Stejně jako u Returns, i tentokrát se připravte na pekelnou obtížnost. Normálně si u her dávám za cíl poprvé co nejdéle přežít. U Donkey Konga jsem slevil a zkusil vydržet u hraní sprostě nenadávat. Zvládl jsem to jen do třetí úrovně. Nakonec mi přišel Tropical Freeze trochu jednodušší než jeho předchůdce, přesto si nemá cenu nic nalhávat - tady se spálí i většina z ostřílených pařanských bardů. Smutné je, že je obtížnost občas tak nemilosrdná, že na první průchod úrovní nemáte šanci odhalit některé smrtelné pasti, prostě musíte zemřít, abyste se příště dostali o pár obrazovek dále.

Donkey Kong: Tropical Freeze pro Wii U v angličtině vydal ConQuest tento pátek 21. února za 1199 Kč.

koupit na Xzone

Asi už stárnu, ale opět chválím grafiku. Až je těch trojrozměrných modelů a několika vrstev pozadí pro dvourozměrnou skákačku škoda. Už jsem zmínil skvělou hudbu. Zamrzí trochu delší nahrávací časy, ale ty se týkají jen úrovní s příběhovými animacemi. Jinak na loadingovou obrazovku nebudete zírat, i vzhledem k hodně rozsáhlým úrovním, přehnaně dlouho.

Startovní trailer

VERDIKT: Pokud jste dobrodružství opičáka s červenou kravatou nikdy nezažili nebo se mu dlouho vyhýbali, budete nadšeni z vyleštěné plošinovky do posledního detailu. V opačném případě zjistíte, že Donkey Kongovi chybí duše, překvapivá myšlenka nebo jakýkoliv “wow” moment. Rozdíl mezi dvěma díly jedné hry by měl být větší, tohle je tak maximálně na datadisk.

6 / 10

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

About the Author
Pavel Oreški avatar

Pavel Oreški

Redaktor

Čas s hrami už počítám na dekády, neodmítám žádný žánr, zajímá mě hratelnost a originalita.

Comments