If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Rakouský soud označil FIFA Ultimate Team za hazard a nařídil Sony vrátit peníze

Spor od 2020.

Podobné kauzy se už déle řeší po celé Evropě. Naposledy loni v Holandsku však rozhodl tamní nejvyšší soud ve prospěch Electronic Arts, takže nemuseli po odvolání se platit vysokou pokutu 10 milionu eur za lootboxy ve FIFA, protože prý to není to samé jako náhodná loterie či samostatně fungující výherní automaty.

Od té doby byly tyto prvky odstraněny ze série FIFA jen ve vybraných regionech, kde by to mohlo odporovat místním zákonům, byť ve většině světa se nic nezměnilo a nadále jde o dojnou krávu pro EA.

Na přelomu února a března zazněl rozsudek na toto téma v Rakousku, konkrétně v malém městečku Hermagor na úplném jihu země.

Soud se zabýval žalobou na Sony od rakouských hráčů FIFA z roku 2020, kteří byli nespokojeni s tím, že i jeden nezletilý utratil za balíčky v Ultimate Team přes 400 eur. Sony (coby příjemci platby na herním obchodu) proto bylo nařízeno vrátit 338 eur.

Chytl se toho totiž právník, který razil, že náhodný systém balíčku ve FIFA odporuje rakouským zákonům proti hazardu, když systém lootboxů přináší možnost získat i větší hodnotu při šťastném získání nějaké lákavé kartičky.

Sony nemá povolení v Rakousku provozovat gambling, takže nákup balíčku měl být neplatný, a může to být precedens do budoucna i v jiných státech. Více o tom na německy psaných webech Gameswirtschaft, DerStandard či PCGames.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

FIFA 23

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments