Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Ukrajinská vláda se snaží o zastavení prodeje Atomic Heart po celém světě

V čem všem má být hra tak strašně závadná?

Přichází trochu s křížkem po funusu, když hra vyšla už před pár dny a kdo chtěl, tak si ji stihl zakoupit.

Alex Bornyakov, ukrajinský ministr pro digitální transformaci, požádal držitele herních platforem, aby zastavili prodej digitálních verzí Atomic Heart nejen na Ukrajině, ale i pokud možno po celém světě.

V čem má být podle něj tato sci-fi střílečka z alternativní historie od ruského studia Mundfish závadná, že jim tak moc škodí?

"Má ruské kořeny a v romantickém duchu vykresluje komunistickou ideologii i Sovětský svaz," vysvětlil pro Dev.ua, o čem se vědělo již dávno dopředu.

Zaslal tedy oficiální dopis Valve coby provozovateli Steamu, i do Sony a Microsoftu, ovšem v tuto chvíli není jasné, jestli a jak tyto žádosti vyslyší. Dovedeme si představit, že na Ukrajině mohou vystavit stopku dle regionální IP adresy, ale zákaz prodeje po celém světě by byl příliš silnou kávou - i kvůli fiktivnímu příběhu a vztahům s vydavatelem Focus Entertainment, který si obstaral mj. reklamu na náměstí Times Square v srdci New Yorku.

Důvodem je i údajná toxičnost hry, potenciální sběr citlivých dat o uživatelích a potenciální využití tržeb z Atomic Heart pro financování války proti Ukrajině.

Jak dále upozorňuje zástupce ukrajinské vlády, vývoj hry měli dle reportů v médiích platit ruští podnikatelé a investoři, tudíž hráči po celém světě by se ji prý měli vyvarovat. Vadí také to, že tvůrčí studio se výslovně nedistancovalo od Putinova režimu a ruské invaze do okolních zemí.

Read this next