RECENZE Band of Bastards DLC do Kingdom Come

Dosud nejlepší přídavek.

S herními přídavky pro Kingdom Come Deliverance (recenze verze 1.2) to zatím nebylo vůbec snadné. Obnova Přibyslavic z From The Ashes (recenze) potěšila svým zaměřením, ale také trochu unavovala stále se opakující činností. Zato milostné pletky pana Ptáčka zaváněly velkým fiaskem kvůli technickým problémům, které byly vyřešeny až několik týdnů po vydání. Obě DLC měly aspoň plus za svou originalitu. Zároveň jsem se těšil, že do třetice přijde něco, co bude lépe vystihovat ducha základní hry.

Přídavek Band of Bastards je do KCD opět začleněn velmi nenápadně, takže se nejdříve musíte v doprovodném textu informovat, jak jej vlastně odstartujete. Předně je nutné mít původní hru už rozehranou a dosáhnout určitého milníku (odehraný quest Křest ohněm). Pokud je tato podmínka splněna, je možné vyhledat pana Racka Kobylu. Ten vám poví o problému s loupeživou bandou, která se baví přepadáním okolních cest. Zároveň dostanete rozkaz přidat se ke skupině žoldáků vedených zchudlým šlechticem Kunem z Rychvaldu, jenž Rackovi dluží protislužbu a bude vás již očekávat.

Ukaž, že na to máš!

Aby to nebylo jednoduché, hned po příjezdu do žoldnéřského tábora čeká na Jindru dovednostní zkouška v podobě duelu s jedním z členů Kunovy party. Účelem je dokázat Kunovi, že nejste žádné kopyto, které se neumí pořádně bránit. Souboj je poměrně náročný a záleží na tom, jak hodně máte svou postavu vytrénovanou a jak dobrou zbroj již vlastníte. Jestli se do DLC pustíte až po konci hry a s pořádným vybavením, bude vaše pozice o poznání snazší.

Sám jsem měl docela štěstí, protože i když jsem napoprvé v souboji neuspěl (osekávali jsme se dlouhé minuty, až jsem nakonec podlehl), napodruhé jsem pro změnu vyhrál do pěti vteřin. Nevím, jestli se jednalo o pouhou náhodu nebo nějaký bug, ale proti soupeři jsem se prostě rozběhnul a jak jsem do něj vrazil, podařilo se mi zasadit pořádnou ránu mečem z boku a bylo hotovo.

Seznámení s jednotlivými členy Kunovy bandy je velmi zajímavé. Opravdu, co chlap, to odlišná individualita s vlastním příběhem, Kuna nevyjímaje. Každý z nich vám postupně o sobě řekne zajímavosti a vy tak máte šanci blíže se seznámit s jejich minulostí a charakterem. Zároveň ale fungujete jako vyslanec pana Racka, který má ve vás i určitou pojistku. Žoldáci jsou přesvědčení, že pro ně pracujete pouze jako místní průvodce, kdežto Racek vám dal za úkol snažit se tyhle divoké týpky krotit a usměrňovat.

Když je pak při prozkoumávání vypáleného statku třeba nachytáte, jak okrádají mrtvé, máte šanci využít své řečnické nadání (případně zastrašováním) dosáhnout toho, aby se umravnili. Stejně tak můžete vyvolat hádku před útokem na mlýn. Kunově bandě se nechce moc rychle do akce, zvlášť když zjistí, že útočníci drží v zajetí mladé dívky a notně přitom nasávají alkohol. Žoldáci by tak raději počkali a jen dorazili opilé protivníky, nicméně o záchranu dívek moc snahy nejeví. Jindra ovšem má tu moc přesvědčit ostatní, že by měli více máknout pro dobro zdejšího lidu a nemyslet jen na sebe.

Konečně trocha akce

Dalo by se říci, že v přídavku Band of Bastards toho hodně najezdíte a skoro nedáte meč a štít z ruky. Je to skutečně DLC bojového charakteru, kde hrají prim skupinové bitky. Na druhou stranu, pokud tyhle šarvátky nejsou vaším šálkem kávy, příliš se jich obávat zase nemusíte. V boji nejste sami, a kolikrát vám s doražením soupeře pomohou parťáci nebo pro změnu zas vy píchnete do zad někoho, kdo šermuje s někým z vaší bandy. Je to rozhodně zábavnější než duely jeden na jednoho.

Nicméně to neznamená, že se můžete držet stranou a čekat, jak to dopadne. Pro zajímavost jsem zkusil opakovat bitvu s tím, že se budu držet vzadu, jestli to zbytek party neodpracuje i za mě. Nevyšlo to. Pokud jsem se „opozdil", nepřátelé se náhle objevili mezi Kunovou bandou a mnou, takže se naopak prakticky všichni vrhli na mě a měl jsem co dělat se ubránit.

Krátká herní doba

Kromě hlavních úkolů sem tam padne i nějaký volitelný quest, jako třeba pátrání na vlastní pěst po uprchlých útočnících nebo snaha o získání prstenu, jehož držiteli platí Kun v hospodě veškerou útratu. Tak či onak, herní doba tohoto DLC vystačí na dvě až tři hodiny čistého času (záleží, jak rychle dáte úvodní dovednostní zkoušku nebo finální bitvu), což je ve výsledku trochu málo. Mám tím na mysli, že tu konečně máme přídavek, který je dostatečně akční, má pěkně vymyšlené pozadí, děj se zajímavými postavami a než se nadějete, je konec.

To je přinejmenším promrhaný potenciál, ze kterého se rozhodně dalo vytěžit více. I přes to se ale jedná o zatím nejlepší DLC pro Kingdom Come: Deliverance. Dokonce i cena šla níže než u předešlých přídavků, takže i přes kratší délku mohu Band of Bastards doporučit.

Reklama

Související obsah

RECENZE Kingdom Come DLC From the Ashes

Nešťastné načasování obnovy Přibyslavic.

RECENZE Spellforce 3

Po skoro třiceti updatech.

Doporučeno | RECENZE Seven: The Days Long Gone CZ

Na vězeňském ostrově po záplatách.

RECENZE ELEX

Gothic s bouchačkami.

Také na webu...

- komentáře (0)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna