If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

PREVIEW Assassins Creed Valhalla

Všechny detaily na jednom místě + nebude čeština ani Steam, různé edice.

Píše se deváté století našeho letopočtu a Norsko je sužováno nekonečnými válkami i ubývajícími surovinami. V čele klanu Seveřanů proto poplujete přes ledové Severní moře na bohatou půdu Anglie do tamních rozbitých království. Vaším úkolem bude vymyslet pro klan novou budoucnost a opětovně oživit bezohledný styl vikingských válečníků. Podniknete tedy s typickými vikingskými loděmi krvavé nájezdy na vybrané lokality, abyste se zmocnili tolik potřebných surovin a bohatství. Jakmile se vaši Vikingové začnou usazovat v novém domově, který si pro sebe právě dobyli, setkají se se saským odporem, včetně krále Alfréda Velikého z Wessexu (ten nebude pouze ústředním záporňákem). Ten je označuje za pohany a vypadá jako jediný vládce civilizované Anglie.

Taková je ve stručnosti příběhová zápletka dnes představeného pokračování Assassins Creed s podtitulem Valhalla. Po úchvatném filmečku a prvních obrázcích sice zamrzí, že čeština bude bohužel po dlouhé době poprvé chybět, i exkluzivita obchodů Epic Games Store a UPLAY pro PC verzi (čili nebude Steam). Na druhou stranu to níže vynahradí spousta zajímavých vlastností nebo přítomnost plné hry na předplacené službě UPLAY+.

Hlavní postava se jmenuje Eivor (vyslovuje se Ā-vōr) a vyrostla na příbězích bitev a slávy. Vyberete si, jestli chcete hrát za mužskou či ženskou verzi. Obě budou široce přizpůsobitelné, co se týče vlasů, tetování, válečných kreseb, oblečení či výzbroje. K obrazu svému si upravíte i loď, včetně válečníků na palubě, kteří se tu nazývají Jomsvikings.

Lodě budou nejrychlejším způsobem cestování po řekách vnitrozemím Anglie, ostatně vodní plochy byly v tehdejší době takovými hlavními silnicemi, či poslouží k úprku po přepadení. Dojít má na řadu překvapení, co tu ale nebude, jsou námořní bitvy či střelba z kanonů, protože to Vikingové prostě nedělali.

Eivor v průběhu hry jednoho dne potká assassíny, kteří se tu vyskytují stejně jako templáři (Hidden Ones a Order of Ancients), funguje po jejich boku a naučí se používat jejich skrytou čepel. Autoři říkají, že propojení světa Vikingů a assassinů pro ně bylo velmi důležité. Chybět nebudou ani pasáže ze současnosti v ovladatelném pokračování příběhu Layly, ale úplně jinak, než čekáte.

Stejně jako v minulém AC Odyssey, i zde vaše volby v dialozích, určitá rozhodnutí v boji či politická spojenectví ovlivní celý herní svět, tudíž musíte pečlivě vážit své kroky, abyste ochránili domov klanu i jeho perspektivu. Potvrzeny byly milostné románky odehrávající se ve vaší osadě.

Dějištěm hry budou dynamické otevřené světy Norska a Anglie. V jejím temném věku navštívíte tři velká města: Londýn, Winchester a Jórvík (nynější York), plus spoustu menších vesnic. Hra začne v Norsku s úžasnou přírodou, ale složitým životem, abyste pochopili motivace. Pak bude hlavně o cestě čtyřmi různými královstvími Anglie (Wessex, Northumbria, East Anglia, Mercia), tvořícími většinu rozlehlé mapy. Pokud se ale chcete vrátit do fjordů Norska, nikdo vám nebude bránit a prý tam toho bude hodně co dělat (lov, rybaření, popíjení, jakýsi vikingský rap) i vidět (polární záře, barevné vesnice, zasněžený les, dorazí také medvěd).

Zásadní novinkou v sérii a hlavním cílem se stane stavba osady sloužící coby vaše základna (něco jako kemp v Red Dead Redemption 20, kde vždy začnete a odkud vyrazíte na cesty do světa (rozcestník úkolů i místo rozhodování). Svůj klan či ostatní, které si najmete, v osadě standardně žijí. Každá budova, kterou tam postavíte (či přizpůsobíte), má mít dopad na hratelnost (např. tetovací salón, kasárna, kovář). Stejně tak každá postava, kterou tam z výprav přivedete, bude mít určitou hodnotu pro Eivora. Občas si zpět donesete i nějaké zdroje či záhadné věci, jejichž smysl zjistíte až časem.

Postupem času budete zvyšovat svou moc a rozšiřovat vliv, ale samozřejmě Anglie je vůči Vikingům nepřívětivá, což vás bude nutit vyrazit na nájezdy. Vedle těch, jaké jsme viděli ve filmečku, budou další náplní útoky na velké pevnosti, s odlišnými bitvami než u nájezdů a pevným zakotvením v příběhu, aby naplno vynikly, protože ve skutečnosti k nim docházelo velmi často. Pomocníkem bude havran, který opět prozkoumá svět za vás, tentokrát s novými schopnostmi a bez závislosti na uživatelském rozhraní (propojení se severskými bohy by prý bylo spoilerem). Když zaznamenáte nějaké rozrušení, bude to tím, že tam je asi nějaký obsah. Celkově má herní svět být velmi odměňující a zároveň smysluplný, protože Vikingové byli skvělými objeviteli.

Valhalla přijde s vylepšeným, velmi brutálním, "křupavým" a těžkým bojovým systémem, který zahrnuje schopnost duálně ovládat zbraně (kombinace téměř jakýchkoli) údajně proti většímu počtu nepřátel než kdykoli předtím. Ti mají být dle snah tvůrců maximálně pestří i budou umět využívat prostředí či jeden druhého, aby zápolení s nimi zůstala i po desítkách hodin nápaditá. Když někoho nezdoláte (banditi na vysokém levelu ovládající nějaký region), můžete se tam vrátit později s větší skupinkou či výbavou.

Nejnovější hry testujeme na výkonném počítači LYNX Grunex Super Gamer 2020.

Každý kus výbavy ve hře má být unikátní a půjde upgradovat či přizpůsobit. Prý klidně můžete použít tu samou výbavu od začátku hry až do úplného konce. Nové schopnosti získáte v systému, který je podobný stromu dovedností, a má přinést svěží vánek do vašeho pokroku i uchopení RPG. To, co zvládnete, se bude odvíjet spíš od výbavy a schopností než od úrovně postavy. Při každém máchnutí sekyrou (půjdou i házet) či každé obraně štítem se máte cítit dobře.

Půjde primárně o singleplayerový zážitek, ty zvěsti o kooperaci jako v Unity nebyly pravdivé. Nicméně bude to prošpikováno různými online prvky, které budou navádět ke sdílení pokroku a kreativity. Například takto nasdílíte unikátní vikingské žoldáky, kteří bojují po boku vašeho klanu, aby je kamarádi mohli použít i v jejich nájezdech. Když se tak stane, na oplátku za to od kamarádů dostanete nějaký loot.

Cover image for YouTube videoAssassin’s Creed Valhalla: Cinematic World Premiere Trailer

Hra vyjde letos o Vánocích (spekuluje se 17. listopadu 2020) pro PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Stadia. Vedle hlavního studia UbiSoft Montreal, kde je ředitelem vývoje Ashraf Ismail (AC4: Black Flag a Origins) a příběh vypráví Darby McDevitt (AC4: Black Flag a Revelations), přiložily ruku k dílu pobočky v Sofii, Singapuru, Montpellier, Barceloně, Kyjevě, Bordeaux, Šanghaji, Chengdu, na Filipínách, v Quebecu, Bukurešti, Pune a od externího partnera Sperasoft (celkem tedy čtrnáct studií, které na hře dělají už dva a půl roku).

Vedle standardní verze bude existovat několik edice - Gold, Ultimate či Collectors - jejichž obsah a rozdíly naleznete níže. Kdo si hru předobjedná, dostane bonusovou misi The Way of the Berserker, ve které se přidáte k legendárnímu norskému Berserkerovi na jeho cestě za pomstou. První záběry přímo z hraní uvidíme už příští týden na akci Microsoftu s ukázkami her pro Xbox Series X, jelikož je marketingovým partnerem. Hra také bude podporovat funkci Smart Delivery na Xboxu, což znamená, že stačí si ji koupit pouze jedenkrát a můžete ji hrát jak na Xbox One, tak na Xbox Series X (ve vylepšené nextgen verzi).

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Assassin's Creed Valhalla

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments